A spanyol bankok többé-kevésbé sikerrel tartották távol magukat a hitelválságtól, amely az egész pénzügyi világon végigsöpör, most azonban új kihívással állnak szemben: az ország lakáspiacának zavaraival - írja a The Economist. Az eladott ingatlanok száma 27 százalékkal csökkent az egy évvel ezelőttihez képest, a kiadott építési engedélyek száma még ennél is jobban visszaesett.
Spanyol közgazdászok előszeretettel vonnak számukra hízelgő párhuzamot a lakáspiaci lassulás és az amerikai jelzáloghitel-válság között. Az Ibériai-félszigeten egyértelműen konzervatívabbak a kölcsönfeltételek, a kölcsön-érték arány a legritkább esetben haladja meg a 80 százalékot (miközben a brit piacon a 110 százalékos arány is gyakori). A kölcsönt felvevőknek jóval több adatot kell megosztaniuk a bankokkal, mint az angolszász országokban, többek között a jövedelmüket is.
Nem minden ponton ilyen kedvező azonban számukra az összehasonlítás, az ingatlanbefektetések a spanyol GDP 10 százalékát teszik ki, szemben az amerikai 6,5 százalékkal, vagyis a szektor problémái nagyobb mértékben érintik a gazdaság egészét. A Standard & Poor's adatai szerint minden ötödik munkahelyet az építőipar teremtette 2000 óta.
Két közepes méretű bank, a Santander és a BVA Group már jelezte: első negyedéves gyenge eredményük oka a hitelpiac növekedésének lassulása és az egyre szigorodó feltételek. Komolyabb válságra ugyan egyelőre nem lehet számítani, az ország azon részei azonban - például Andalúzia és Murcia - sérülékenyebbek, ahol eddig gyorsan növekedett az ingatlanpiac. A szocialista kormányzat mindenestre már 22 milliárd eurós "élénkítő csomagot" jelentett be.
