BUX 139495.62 1,36 %
OTP 44920 2,14 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Pesszimista építőanyag-kereskedők

2006. szeptember 3. vasárnap, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Idén sem elégedett a forgalommal a hazai építőanyag-gyártó és -forgalmazó cégek többsége. Az építkezések csökkenő volumene mellett érzékenyen érintette az ágazatot az energia és az olaj árának emelkedése, valamint a forint–euró árfolyam változása is – mondta lapunknak Antoni Péter, a Raab Karcher Tüzép Rt. igazgatóságának elnökségi tagja. (Csupán a felújítások volumene nőtt meg valamelyest az elmúlt évhez képest, ez azonban nem tudja kompenzálni az építkezések visszaesését.) Mindennek ellenére az országos hálózatú társaság az eddigi adatok alapján idén várhatóan 5-6 százalékos forgalomnövekedést ér el, ami Antoni szerint nem az építőanyag-értékesítés növekedésének, hanem elsősorban annak tudható be, hogy az elmúlt évhez képest kevesebb forgalmazó cég működik a piacon, sokan ugyanis a kereslet visszaesése miatt felhagytak az építőanyag-kereskedéssel.
A szakember elmondta: idén eddig átlagosan 8 százalékkal nőttek az építőanyagárak, ezen belül az egyes termékeké különböző arányban. Például az olajár-emelkedés hatására a szigetelőanyagoké 10-20 százalék között, míg a falazóanyagoké – az előállítási költségek az energiaár-emelkedés okozta növekedése részbeni kompenzálásaként – 5-6 százalékkal. A fatermékek ára, közte a nyílászáróké, a forint gyengülése miatt 8-10 százalékkal emelkedett. A Raab Karchernél jövőre annak ellenére stagnáló felvevőpiaccal számolnak, hogy tovább erősödhet az idén beindult, energiatakarékosságot célzó homlokzat- és az egyéb lakásfelújítások aránya. Mint mondja: a felhúzott új lakások, családi házak száma 2007-ben – miként idén is – várhatóan tovább csökken. (Az idei első félévben az előző év azonos időszakához képest a használatbavételi engedélyt kapott lakások száma 14 százalékkal, a kiadott építési engedélyeké pedig 20 százalékkal esett vissza.)
Az új lakások számának idei és várható jövő évi csökkenése miatt szintén a „maradék” piacra, vagyis a beindult felújításokra fokuszál a Tondach Magyarország Rt. – mondta lapunknak Filák Marián, a tetőcserepet és falazóanyagot is gyártó cég értékesítési igazgatója. Úgy látja: a 2003-tól – az ismert szigorítások miatt – leült lakásépítési piacnak a használtlakás-mobilitás adhatna lendületet, ám erre az újabb megszorítások miatt továbbra is várni kell. Ez évben, a jelentős terméktúlkínálat ellenére, különféle kedvezményes „építőanyag-csomagokkal” sikerül a tavalyi forgalmat teljesíteniük. Az energiaár-emelés egy részét – tekintettel a kerámiaalapú termékek magas energiaigényére – már idén is kénytelen volt a társaság áraiban érvényesíteni: augusztustól 4,8 százalékos emelést hajtottak végre, s mivel 2007-ben újabb gáz- és áramáremelés várható, illetve nőnek a vállalkozások adóterhei, ismét rákényszerül a cég az áremelésre. Mértékéről annyit árult el, hogy várhatóan valamivel meghaladja majd az infláció mértékét.
Bodnár György, a Magyar Téglás Szövetség elnöke szerint a falazóanyagok iránti kereslet ugyan 2003-hoz képest változatlanul gyengélkedik, az elmúlt másfél évhez viszonyítva azonban most viszonylag jó a helyzet. Az év első hat hónapjában a téglagyártók ugyan a vártnál jóval kevesebbet értékesítettek, ám júniustól a kereslet hirtelen megélénkült. Ez szerinte azzal magyarázható, hogy a beruházó cégek az év első felében kivártak, s nyártól – a kormányzati lépések ismeretében – indították el előkészített projektjeiket. Mint mondja: a lakásforgalom-élénküléshez kisebb mértékben hozzájárult az is, hogy a kamatadó hírére felpörgött a lakáspiac, sok család gondolta úgy, hogy megtakarítását érdemes lakásba fektetni. Így a jó helyen fekvő új lakóingatlanokat sorra el lehetett adni, s ennek eredményeként az elmúlt két hónapban – például a fővárosban és a nagyobb városokban – jelentősen csökkent az addig eladatlan lakások száma. A falazóanyagok gyártói egyébként 2003 óta érzik a piac folyamatos szűkülését és ez a tendencia előreláthatólag jövőre is folytatódik, legalábbis az életbe lépő lakossági és vállalkozói megszorítások ezt vetítik előre. Ennek tükrében a tető alá hozott idei új lakások számát Bodnár György 33-35 ezerre, a jövő évit pedig 30 ezer alá, 28-29 ezerre prognosztizálja, a csökkenés pedig magával hozza a felhasznált tégla mennyiségének visszaesését is. Idén januárban 9 százalékos emelést hajtottak végre termékeik körében, s jövő januárban az energia árának újabb hegymenete és a növekvő vállalkozói terhek miatt áremelésüket az infláció mértéke körülire tervezik.

Szilágyi Eta
Szilágyi Eta

Ez is érdekelhet