Az Európai Unió irányelve szerint jövő év január 4-től minden tagállamnak be kell vezetnie az energia tanúsítvány intézményét. Ezekhez az unió csak alapelveket ad, a konkrét követelmények megfogalmazása nemzeti hatáskörbe tartozik. Ez a munka folyik jelenleg a bizottságban. Aházakat a szerint sorolják kategóriákba (hasonlóképpen, mint például a hűtőgépeket), hogy évente mennyi energiával lehet kifűteni egy köbméternyi légterüket. Így az egész épület hőtechnikai jellemzői lesznek fontosak, nem pedig az, hogy milyen a hőátbocsátása a határoló falnak, a Végleges követelmény még nincs, de az biztosnak mondható, hogy a mai követelményekhez képest 30 százalék lesz a szigorítás (ennyivel kevesebb energiával lehet majd kifűteni a lakásokat). Ehhez viszont a mai 38 centiméteres kerámia falazó elemekre is hőszigetelést kell ragasztani. Hogy mennyit, azt mutatja az előadó által közzé tett táblázat. Az alapkövetelményeket tartalmazó kormányrendelet megjelenése még a nyáron várható, majd ezt követik a végrehajtási rendeletek, például arra, hogy milyen képesítéssel lehet valaki energia auditor. Biztosan szakirányú egyetemi végzettség és vizsga szükséges hozzá.
