BUX 140342.86 0,51 %
OTP 45920 -0,11 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Közel harminc kastély eladását javasolja az örökségvédelmi hivatal

2004. február 1. vasárnap, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Az állami tulajdonban lévő kastélyok hasznosítására tett javaslatot a Kulturális Örökségvédelmi Hivatal (KÖH) - közölte Varga Kálmán, az intézmény elnöke csütörtöki sajtótájékoztatóján. A kastélyprogramnak nevezett kezdeményezés célja az volt, hogy olyan szakmai állásfoglalás szülessen, amely örökségvédelmi szempontból (építésztörténeti, műtörténeti, tradicionális érték) értékeli a kastélyokat, s javaslatot tesz az állami vagy éppen magántulajdonban történő hasznosításra. Varga Kálmán elmondása szerint 27 kastély esetében képzelhető el, hogy részben vagy teljes egészében magántulajdonba kerüljön. Ezek között van olyan épületegyüttes is, amely a műemlékvédelmi törvény melléklete szerint nem kerülhet ki állami tulajdonból, ezt a listát azonban akár hónapokon belül is módosíthatják. A kastélyok esetleges privatizációjánál az új tulajdonosnak a felújításra, karbantartásra, a műemlékvédelmi előírások betartására kötelezettséget kell vállalnia - írja a magyarorszag.hu.
A tanulmány több kastély esetében megerősítette, hogy semmiképp sem kerülhet ki az állam kezéből. Ilyen a Zichy-kastély Óbudán, a fertődi Esterházy-kastély, a gödöllői Grassalkovich-kastély, a Batthyány-Strattmann-várkastély Körmenden és a Festetics-kastély Keszthelyen. A jelenleg üresen álló edelényi L'Huillier-Coburg-kastély esetében a KÖH kastélymúzeum létrehozását javasolja. Az örökségvédelmi hivatal úgy véli, Újszászon az Orczy-kastélyt értékesíteni lehet, miután az ott működő kórház új helyre költözik.
A tanulmány szerint a baktalórántházi Dégenfeld-kastély sem hordoz kimagasló építészeti, képzőművészeti, illetve iparművészeti értéket, ezért nem szükséges felvenni a törvény mellékletébe, akárcsak a somogysárdi Somssich-kastélyt, amely jelenleg az Országos Rendőr-főkapitányság lovasbázisának ad helyet. A kastélyprogram az állami tulajdonban lévő épületek hasznosításának felülvizsgálatával nem ért véget - tette hozzá Varga Kálmán. Terveik szerint a magántulajdonban lévő kastélyok esetében is szakmai állásfoglalást készítenek, hogy kiderüljön, mely épületegyütteseket lenne indokolt az államnak visszavásárolnia.

Horniák Balázs
Horniák Balázs

Ez is érdekelhet