A múlt heti közgyűlés után a magyar állam 100 százalékos tulajdonába került a Budapest Sportaréna tulajdonosi jogait gyakorló Rendezvénycsarnok (RIK) Rt. – tudtuk meg Szigetvári Viktortól, a Gyermek, Ifjúsági és Sportminisztérium sajtófőnökétől. A tranzakcióval jogilag is elválik egymástól a létesítmény üzemeltetője és tulajdonosa, és történt mindez pótlólagos állami források igénybevétele nélkül – tette hozzá a szóvivő. A Rendezvénycsarnok Rt. az arénát építő francia Bouygues Batiment International és a magyar állam közös projekttársaságaként jött létre, melynek elsőbbségi részvényeiért a Bouygues eddig 7,7 millió eurót fizetett. A kormány egy júliusi rendeletében döntött a cég 100 százalékos tulajdonjogának megszerzéséről, így a franciák kivásárlásáról (NAPI Gazdaság, 2003. július 29., 4. oldal). A most módosított eredeti megállapodás szerint is az állam vált volna a cég kizárólagos tulajdonosává, de a folyamat lezárására akkor még tizenkét évet szántak.
A tárca és a Bouygues tavaly októberben kezdett tárgyalást a kivásárlásról, majd a kormány idén januárban nyilvánította ki szándékát a kizárólagos tulajdonjog megszerzésére. A mostani egyezség eredményeképpen megváltozott a Sportaréna kivitelezésére vonatkozó alapszerződés, illetve ezzel egy időben megszületett a francia társaság birtokolta részvények eladásával kapcsolatos szerződés is. Az ügylet ugyanakkor nem érinti az Aréna jelenleg is zajló átadási folyamatát – közölte Szigetvári. További változás, hogy az állam az idei költségvetési tartalék terhére 2,3 milliárd forint értékű tőkeemelést hajt végre a Rendezvénycsarnok Rt.-ben. A GYISM ezzel teljesíti fizetési kötelezettségét, így a cég folytathatja a sportcsarnok építéséhez felvett hitel törlesztését. A RIK Rt. hiteleinek kezelését pedig takarékossági okokból az Államadósság Kezelő Központ veszi át.
