A Siemens Rt. 38,8 millió euróért, mintegy 9,4 milliárd forintért építi fel a MP Rt. új országos levél- és csomagfeldolgozó központját Budaörsön. A beruházás június közepén elkezdődött, az épületeket a Siemensnek és partnereinek 2004. február 20-ig kell kulcsrakészen átadniuk a megrendelőnek - tájékoztatta lapunkat Vavrik Ferenc, a Siemens nemzeti vállalat projektvezetője. A Posta június 13-án kötött fővállalkozási szerződést a céggel, a megvalósításban közreműködik a Siemens Dematic AG, a Strabag Építő Kft. és az Acadom Rt. is. A feldolgozóközpont elhelyezéséhez egy 19 ezer négyzetméteres csarnoképületet és egy csaknem háromezer négyzetméteres irodaépületet épít a Strabag és az Arcadom, alvállalkozói részesedésük a beruházás értékének mintegy harmada - tette hozzá Vavrik.
A technológiai berendezéseket, a gépsorokat a Siemens konszern logisztikai-automatizálási ágazata, a Siemens Dematic AG szállítja. A Siemens egyedüli indulóként, közbeszerzési eljáráson nyerte el a megbízást (NAPI Gazdaság, 2002. június 26., 1. oldal). Az építésre még egy - a Posta által meg nem nevezett - konzorcium is pályázott, ám ajánlatát korábban érvénytelenítették. Az MP március 13-án írta ki a gyorsított közbeszerzési eljárást; az eredményt június 4-én, a Kalmár István vezérigazgató felmentését megelőző napon hirdették ki. A gyorsított közbeszerzési eljárás alkalmazását a jelenlegi levélfeldolgozó gép meglehetősen rossz műszaki állapotával indokolta a megrendelő.
A Siemens Dematic nevéhez fűződik a Deutsche Post-központ, a hongkongi mailközpont és a szingapúri postaközpont kialakítása is. A cég berendezései a postai küldeményeket a címzett irányítószáma alapján szortírozzák három kategóriában: kisméretű levelek, nagyméretű lapos küldemények és csomagok. Naponta átlagosan 2-2,5 millió levelet és 40-80 ezer csomagot kell válogatniuk. Általában az ilyen berendezések előállítására csak kevés országban szakosodnak, hiszen egy-egy ilyen beruházásra egy adott országban sokszor csak évtizedenként egyszer kerül sor.
D. E. L.
