Az idei első negyedévben megélénkült a lakóingatlanok piaca, de drasztikus áremelkedés nem volt megfigyelhető - derül ki a Biggeorge's International Ingatlantanácsadó Rt. felméréséből. Tavaly és két évvel ezelőtt a legkeresettebb ingatlanok a pesti másfél és kétszobás lakások voltak, idén év közepére pedig várhatóan a 60-80 négyzetméteres budai, új építésű lakások iránt nőhet meg a kereslet. A társaság által megkérdezettek 70 százaléka egyáltalán nem tartotta fontosnak azt, hogy milyen extrákat építenek be egy lakásba, a válaszadók több mint 67 százaléka azonban kiemelten fontos szempontként jelölte meg a vételárat. A fővárosból kiköltözők száma évi 30 ezer fő körül stabilizálódott, míg a Budapestre költözőké ennek csupán a felét teszi ki. A kiköltözők kétharmada a felmérés szerint az agglomerációs területek nyugati, északnyugati, valamint északi részét preferálja.
Az állami lakásépítési szektor költségvetési szigorításai miatt az 1980-as évek óta folyamatosan csökken a lakásépítések száma. Ez a folyamat az elmúlt évtizedben sem lassult le, s a fővárosban elsősorban a pesti kerületeket érintette nagyobb mértékben. Az 1990-es évek végén bekövetkezett árrobbanás miatt jelentősen emelkedett a használt lakások ára, ám élénkült az új lakások iránti kereslet is. Az ezer lakosra jutó új lakások száma az elmúlt években a budai és a városhatárhoz közeli pesti kerületekben, illetve Zuglóban és a Ferencvárosban volt a legmagasabb a felmérés szerint. A még beépíthető telkek alacsony száma miatt a belvárosi kerületekben a legalacsonyabb az ezer lakosra jutó új építésű lakások száma. A használt lakások áremelkedése 2000 végére lelassult, míg tavaly stagnáltak az árak.
Bakonyi Attila
