A főszezonra részben elkészül, s egy szingapúri kiállítással megnyitja kapuit az Ybl-lovarda. Ezzel párhuzamosan tovább folytatódik az ország egyik legértékesebb műemlékegyütteseként nyilvántartott keszthelyi Festetics-kastély rekonstrukciója. Czoma László, a Helikon Kastélymúzeum Kht. igazgatója elmondta: a lovardára idén – felerészben a Kincstári Vagyoni Igazgatóság (KVI) támogatásából, felerészben pedig saját erőből – összesen 130 millió forintot költenek. A nyárra az épület földszintjének mintegy 50 százaléka – 500 négyzetméter – készül el, a teljes rekonstrukció várhatóan jövőre fejeződik be. A romos, ám építészetileg is rendkívül értékes épületnek már korábban elkészült a teljes szigetelése, a tetőszerkezete, valamint rendbe tették a lovarda körüli többhektáros parkot is.
A lovardában az ősztől hintómúzeumot rendeznek be, az épület tetőterében pedig mintegy 400 főt befogadó konferencia- és zenetermet alakítanak ki. A hintókiállítás mintegy 100 millió forint értékű anyagát egy osztrák gyűjtőtől, Werner Güstertől a Gazdasági Minisztérium és a Nemzeti Kulturális Örökség Minisztériuma anyagi segítségével vásárolta meg a Helikon Kastélymúzeum Kht. (NAPI Gazdaság, 2001. január 10., 7. oldal). A társaság igazgatója bejelentette: hamarosan befejeződik a szálloda lakosztályainak és konferenciaszárnyának felújítása is. Erre mintegy 40 millió forintot költenek, míg a Balaton-felvidék növényritkaságait bemutató botanikus kert kialakítására idén 30 milliót.
Körtési Zsolt
