BUX 139495.62 1,36 %
OTP 44920 2,14 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

A KVI vizsgálja a civil szervezetek ingatlanjait

Az Országgyűlés Társadalmi szervezetek bizottságának múlt heti döntése értelmében 320 civil szervezet csaknem négymilliárd forint értékű ingatlan vagyonhoz jutott. Az ingyenesen adott ingatlanok jogszerű használatát a Kincstári Vagyoni Igazgatóság (KVI) rövidesen ellenőrzi. A vizsgálatokat Hajdú-Biharban kezdik és októberig be is fejezik.

2001. szeptember 3. hétfő, 12:40

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Az Országgyűlés Társadalmi szervezetek bizottsága a múlt héten úgy döntött, hogy 320 civil szervezetnek mintegy négymilliárd forint összértékű ingatlanvagyont juttat ingyenesen. Az ingatlanok jogszerű használatát a KVI ellenőrzi, a vizsgálatokat Hajdú-Biharban kezdik s októberig be is fejezik. Az eredményt a nyilvánosság elé tárja a KVI - jelentette be múlt hét szerdai sajtótájékoztatóján Halász János, a bizottság alelnöke, az ingatlan albizottság elnöke. Az ellenőrzést Halász maga kezdeményezte, mert a debreceni illetőségű fideszes képviselőt az ellenzéki pártok részéről támadások érték a hajdú-bihari ingatlanjuttatások miatt. Sajtóértesülések szerint a szocialisták és az SZDSZ képviselői azért támadták Halászt, mert szerintük ez évben Hajdú-Biharban 81 ingatlant, illetve ingatlanrészt engedett át az állam ingyenesen civil szervezeteknek és ebből 56-ot a Fideszhez kötődő szervezetek kaptak meg. Az ingatlanokból eszerint 33-at hét olyan szervezet kapott, amelyek a társadalmi szervezetek bizottságával, illetve Halásszal szoros kapcsolatban álló személyekhez kötődnek. Támadás érte a Magyar Diákok Kultúrájáért Egyesületet (MDKE), a Józsa Fejlődéséért Alapítványt, a debreceni Alma Mater Alapítványt, a Derecske és Térsége Fejlődéséért Alapítványt, a Kékkálló Menti Népfőiskolai Társaságot, valamint a Magyar Hagyományőrző Egyesületet. A szocialista politikusok nehezményezték azt is, hogy a MDKE összesen 22, a Bridge Human Service pedig 18 ingatlant, illetve ingatlanrészt kapott. Különösen nagy ellenérzést váltott ki, hogy az MDKE ingatlanjuttatásként megkapta egy szombathelyi étterem tulajdonjogát is. Az MDKE-nek juttatott ingatlanokra vonatkozó döntéseket peres úton megtámadták, ám ezek kapcsán még sem ügyészi állásfoglalás, sem bírói döntés nem született.
Az Országgyűlés társadalmi szervezetek bizottságának alelnöke a támadások kapcsán hangsúlyozta: 1990-ben azok a szervezetek kapták meg az ingatlanokat, amelyek használták azokat, így több mint 400 civil szervezet szorult ki az ingatlanjuttatásra jogosultak sorából.

1997-ben pályázat nélkül osztogatták az ingatlanokat. Idén viszont törvényes pályáztatási folyamatban országosan csaknem négymilliárd forint értékben 320 szervezet jutott 1700 ingatlanhoz, illetve ingatlanrészhez. A bizottság e heti ülésén az eredeti döntéseket túlnyomórészt helybenhagyta, tíz szervezet esetében pedig tudomásul vette, hogy a pályázók az elnyert ingatlannal nem tudnak mit kezdeni. A visszaadott ingatlanokat olyan szervezeteknek ítélték oda, akik eredetileg is pályáztak.
A vitatott ingatlanokról szólva Halász elmondta: az MDKE a szombathelyi étteremről lemondott, annak tulajdonjoga egy egyházi szervezethez került. Erre is, mint minden egyéb ingyenesen átadott ingatlanra vonatkozik az az előírás, hogy 15 évig sem eladni, sem elzálogosítani nem lehet, illetve hogy kizárólag az illető alapítvány, civil szervezet közhasznú céljaira használható. A Debrecen határában található apafai lőtér, illetve tanpálya ingatlanrészeiből - szemben az eredeti döntéssel - mindkét pályázó, vagyis a frissen alakult Koronglövő Egyesület, illetve a tíz évnél régebbi múltra visszatekintő Debreceni Lövészegylet is részesült. A legnagyobb vitát kiváltó ingatlan Hajdú-Biharban az MHSZ egykori létavértesi székháza volt, amit korábban a Mozgáskorlátozottak Egyesülete használt. Az egyesület továbbra is igényt tartott volna az épületre, ám azt a pályázat során nem a korábbi használó, hanem a Bertóthy Tamás helyi önkormányzati fideszes képviselő vezetésével működő, nemrég alakult Létavértesi Fitnesz és Szabadidősport Egyesület nyerte. Az eredeti használók épület iránti igényét a KVI megalapozatlannak találta, így a társadalmi szervezetek bizottsága az eredeti döntést, vagyis azt, hogy a volt MHSZ-székházat a Létafitnesz kapja, helybenhagyta. A KVI-vizsgálat lapunk birtokában lévő jegyzőkönyve szerint az épületet jórészt nem a Mozgáskorlátozottak Egyesülete, hanem a Piremon Kisvállalat használta üzleti célokra. Az épületet még így is csak részben tudták kihasználni. A vizsgálat további megállapítása szerint a korábbi használók bérleti jogviszonya már a pályázat előtt megszűnt, mert a bérbeadó felmondta a bérleti szerződést.
Dombi Margit

Kummer Krisztián
Kummer Krisztián

Ez is érdekelhet