Drót nélküli chipek
Egy európai kutatócsoportnak sikerült pénzt szereznie arra a kísérletsorozatra, amelyben a belső kommunikációt vezeték nélküli kapcsolatokkal megoldó mikroprocesszort állítanának elő. A chipek miniatürizálásának egyik legnagyobb akadálya, hogy fizikailag igen nehéz adott területen tovább sűríteni a tranzisztorok számát és az azokat összekötő vezetékhálózatot. A belga, brit és francia kutatókból álló team azt találta ki, hogy a mágnesesség jelenségének felhasználásával lecsökkenti a parányok világába a mindennapi életben megszokott drót nélküli kommunikációt, s ennek alkalmazásával oldja meg a processzorrészek közötti információtovábbítást. Ha tervük beválik, az új távlatokat nyit a mikroprocesszor-technológiában. Egyrészt olcsóbbá teszi ezeknek az eszközöknek az előállítását, másrészt kiküszöböli például a hagyományos chipek azon gyengéjét, hogy ha egyetlen belső vezetékük megszakad, az tönkreteheti a teljes processzort. A vezeték nélküli kapcsolat ugyanis úgy is programozható, hogy hiba esetén kerülőutat keressen az adatátvitel címzettjének megtalálására – derül ki a The Economist cikkéből.
A biztonságért mindent szabad
Beperelte az Egyesült Államok igazságügyi minisztériuma New Jersey állam főügyészét, mert az jogi úton akarja kideríteni, hogy az USA belbiztonsági hivatala (National Security Agency, NSA) kért-e be ügyfél-információkat a szövetségi állam területén működő távközlési szolgáltatóktól, vagy sem. Az ügyet az robbantotta ki, hogy sajtóértesülések szerint történt ilyen adatszerzés, és sok érintett személyiségi jogainak védelmében jogorvoslatot keresett. Ezek nyomán Zulmia Farber főügyész idézéseket küldött az érintett távközlési cégeknek, ami kiváltotta az igazságügyi minisztérium kontraeljárását. A minisztérium arra hivatkozik, hogy az ilyen idézések nyomán érzékeny információk kerülhetnek napvilágra az NSA terrorizmus elleni harcáról. A magasabb hivatal szerint Farbernek nincs felhatalmazása ez után szaglászni – jelentette a CNET.
Az iPod legyőzte a sört
Másodszor fordult elő a világtörténelemben, hogy az egyetemi hallgatók népszerűségi rangsorában valami meg tudta előzni a sört. Az egyesült államokbeli Student Monitor kétévente készülő felmérésében az iPod internetes zenelejátszó fontosabbnak bizonyult a diákok számára, mint a folyékony kenyér. Ezt megelőzően 1997-ben fordult elő, hogy második lett a sör, akkor az internet győzte le. Mint a felmérés készítői elmondják, számítottak rá, hogy a zsebzenegép fontos a fiataloknak, de azt azért nem várták, hogy ilyen sikert ér el. 2005 tavasza és 2006 tavasza között 59 százalékról 73-ra ugrott azon diákok aránya, akik életformájának része az iPod. A hallgatói első tízben egyébként olyan dolgok vannak még, mint kirúgni a hámból, más szeszes italokat fogyasztani, szöveges üzeneteket küldeni, kávézni, zenéket letölteni. Szakértők felhívják a figyelmet arra, hogy a fiatalok életformájának oly mértékben vált részévé a világháló, hogy ennek nyomán számos, néhány éve még csak nem is hallott dolog vált az életük részévé – idézi a felmérés értékelőit a USA Today.
Nézettségvizsgálat az interneten
Lényeges változást hozhat a médiafinanszírozás világába a Nielsen Media Research bejelentése, miszerint nyomon szándékozik követni a tévéműsorok nézettségét az interneten, illetve a hordozható berendezéseken is. A tévék és rádiók egy ideje kritizálják a piackutatót, hogy csak a hagyományos, rögzített eszközök nézettségét méri, miközben egyre többen követik nyomon a műsorokat számítógépükön, illetve valamilyen mobil eszközükön. Az új mérőeszköz képes lesz figyelni a tesztháztartások lakónak tévézését akkor is, ha azt az említett berendezések segítségével teszik, így teljesebbé, pontosabbá téve a nézettségi adatokat – jelentette a Wall Street Journal.
Újabb rövid távú vezeték nélküli kunszt
Egy kis kaliforniai vállalkozás ultraszéles hullámokat (ultrawideband, UWB) használ rövid távú vezeték nélküli összeköttetésre. A megoldás erős versenyt támaszthat a wi-fivel szemben, mivel az annak segítségével továbbított videoadások sokszor zavarosak, miközben a Tzero Technologies új UWB-hipjének segítségével nem csupán gyors átvitel érhető el, hanem még növelhető is a távolság. A cég közlése szerint technológiájával akár harmincméteres távolságból is lehet videózni, mégpedig úgy, hogy a vevő és az adó között falak is vannak. Az UWB-technológiát két fejlesztőcsoport dolgozta ki, amelyek nem tudnak kijönni egymással. A Tzero a WiMedia nevű csapathoz tartozik, amelyben társa az Intel és más cégek. A Tzero bejelentése szerint chipje már a nyáron elérhetővé válik – adta hírül a USA Today.
