BUX 139301.72 -0,14 %
OTP 45300 0,85 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

A megrendelők fele elégedetlen az erőforrás-kihelyezéssel

Európa vált a világ legnagyobb erőforrás-kihelyezési piacává: az itteni cégek nagyobb ütemben bővítik outsourcing-megrendeléseiket, mint a szolgáltatás őshazájában az USA-ban működő társaik.

2005. július 19. kedd, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Európa átvette a vezetést a világ erőforrás-kihelyezési piacán az Egyesült Államoktól az elmúlt években – állítja a TPI outsourcing-tanácsadó vállalkozás. 2004-ben a világon kötött összes új szerződés mintegy 49 százaléka esett az öreg kontinensre, miközben az Újvilágra csak alig több, mint 42 százalékuk. Az európai megállapodások értéke 40 millió euróra rúg. Nagy-Britanniában viszonylag komoly hagyományai vannak ennek a fajta szolgáltatásnak, míg a kontinens vállalatai csak az utóbbi időben fedezték fel a lehetőséget. A TPI számai szerint Németországban kötötték az új tavalyi szerződések 12,5 százalékát, miközben ebben az országban 2001-ben még gyakorlatilag ismeretlen volt az erőforrás-kihelyezés. A legtöbb országban elsősorban a pénzintézeti szektor szervezetei helyezték ki tevékenységeik egy részét külső szolgáltatóhoz – idézi az it-tanácsadó felmérését a The Economist.
Az outsourcing-piac hat vezető vállalkozása, az Accenture, az ACS, a CSC, az EDS, a Hewlett-Packard és az IBM mindegyike amerikai, ennek megfelelően ahogy az ágazat szolgáltatása iránti kereslet súlypontja áthelyeződik az öreg kontinensre, csökken a piaci részesedésük. A TPI információi szerint egyedül az Accenture tudta növelni 2004-ben részesedését, a „big six” együttesen majdnem kétötödnyit veszített korábbi súlyából. Mindez nem jelenti azt, hogy ne lennének jelen a legnagyobb megrendelésekért folyó harcban, pusztán arról van szó, hogy Európában gondosan megválogatott helyi partnerekkel indulnak a szerződésekért. Ugyanakkor az erősödő helyi piac kedvez az európai outsourcereknek, például a német Siemensnek és a francia Capgemininek. Utóbbi nemrégen jelentette be, hogy 3,5 milliárd dolláros üzletet kötött a dallasi TXU Corp.-pal, ami jelzi, hogy immár az öreg kontinens vállalkozásai is megvetik a lábukat az Újvilágban.
Az erőforrás-kihelyezés az elmúlt időszakban túllépett kezdeti korszakának azon jellemzőjén, hogy elsősorban it-szolgáltatások kerültek külső szolgáltatók kezébe. A leggyorsabban fejlődő terület az úgynevezett BPO (business-process outsourcing), azaz az olyan üzleti folyamatok kihelyezése, mint a pénzügyek, a számvitel, az emberi erőforrásokkal kapcsolatos adminisztráció, a tervezés és bizonyos mérnöki feladatok ellátása. A két nagy csoport közti arány a következő: az informatikáé a megbízások kétharmada, a BPO-é az egyharmaduk. A BPO gyors előretörése, illetve az e téren elérhető nagyobb profit arra ösztönözte a nagy szolgáltatókat, hogy szervezetükön belül önálló vezetőkre bízzák a terület felügyeletét. Ezt indokolta az e téren meghirdetett óriástenderek elnyerésére való felkészülés, ami sokszor nem sikerült valami jól – gondok adódtak az árazással. Az EDS például több milliárd dollárért menedzseli a USA haditengerészetének hetvenezer különböző informatikai rendszerét, ám az első évet 1,5 milliárd dolláros veszteséggel zárta, s csak abban reménykedhet, hogy a projekt maradék ideje alatt megkeresi ezt az összeget és meglesz a tisztes haszna is.
A szép fejlődés ellenére több felhő is tornyosul az erőforrás-kihelyezési iparág felett. Először is mind a szakszervezetek, mind a választókörzetükben létesült munkahelyekért aggódó politikusok sokszor ellenzik a tevékenységek, s velük az állások elvándorlását a cégektől, különösen akkor, ha mindez külföldre irányul. Tavaly két egyesült államokbeli állam, Illinois és Tennessee hozott olyan törvényt, amelynek célja a munkahelyek kiáramlásának korlátozása, és az idén 16 további állam tervezi követni a példájukat. Másodszor az erőforrás-kihelyezést igénybe vevő cégek nem igazán elégedettek a szolgáltatással. A Bain & Co. tanácsadó felmérésében – amely megállapítja, hogy a világ nagyvállalatainak 82 százaléka vesz igénybe outsourcingot és 51 százalékuk külföldre helyezte ki valamely tevékenységét – a megkérdezett vezetők majdnem fele nyilatkozott úgy, hogy a dolog nem hozta azt, amit korábban vártak tőle.

Komócsin Sándor
Komócsin Sándor

Ez is érdekelhet