Elkészült a Főpolgármesteri Hivatal fejlesztési szabványa
Lezárult a Főpolgármesteri Hivatal (FPH) rendszerfejlesztési technológiai szabványának fejlesztése, amely 2004 júliusában indult, és a Grepton Informatikai Rt., valamint az FPH közös munkájával jött létre. Mára a mintegy 300 szervezetet magába foglaló hivatal irányítása elképzelhetetlen korszerű informatikai támogatás nélkül, és a 2005-ben 600 millió forint értékben alkalmazásfejlesztésre fordítható összeg értékállóságának garanciáját jelenti az elkészült szabvány – jelentette ki Hetényi László, a, Főpolgármesteri Hivatal Informatikai Ügyosztályának vezetője. Hozzátette, hogy megítélése szerint hasonló projektekre lenne szükség az államigazgatás egyéb területein is annak érdekében, hogy az államigazgatás információs rendszere képes legyen megfelelni korunk kihívásainak.
Szövetségbe tömörülne egy orosz spyware-küldő
Pénzt ajánl azoknak a szervezeteknek egy orosz spyware-küldő, akik bekapcsolódnak mocskos tevékenységébe. A hangzatos iframeDOLLARS néven futó projektben minden olyan komputer után 6 dollárcentet fizetnek, amelyen a Windows és az Internet Explorer hibáit kihasználó kódokat telepítenek az arra vállalkozók. Ezek a kódok lehetnek hátsó ajtó, vagy trójai, vagy adware, vagy spyware típusúak – bár a Microsoft rendszeresen ad ki javítóprogramokat szoftvereihez, mindig találni olyan rést azokon, amelyeken keresztül becsempészhetők a rossz fiúk hívatlan küldeményei a felhasználók gépeire. Az iframeDOLLARS működtetői azt állítják, hogy hetente akár 12 ezer dollárt is kifizetnek kezdeményezésük résztvevőinek, azaz akár 200 ezer komputert is megfertőzhetnek disznóságaikkal. A szakértők megosztottak az oroszok húzásának eredményességére vonatkozó vélekedéseikben: vannak akik szerint igen sok pénzt fog generálni az akció, mások szerint azonban ez csak egy újabb próbálkozás sok más hozzá hasonló mellett, amely most is, akárcsak korábban, legfeljebb átmeneti eredményt hozhat a kezdeményezőknek – írja a TechWeb.
Elhanyagolt Wi-Fi-biztonság
Kemény hangon kritizálja az Egyesült Államok közhivatalait a Government Accountability Office (GAO), mivel azok elhanyagolják vezeték nélküli, rövid távú hálózati elérést biztosító Wi-Fi-pontjaik védelmét. A gyengén vagy sehogy sem biztosított réseken könnyen behatolhatnak a rossz fiúk a hivatalok it-rendszereibe. Annak ellenére, hogy a National Institute for Standards and Technology előírása szerint csak akkor telepíthetnének ilyen hozzáférési lehetőségeket a közintézmények, ha azok biztonságát garantálnák, 24 vizsgált közhivatalból 13-nál hiányzott a vezeték nélküli hálózatok védelme, 9-nél pedig nem volt biztonsági terv az ilyen irányból érkező támadások elhárítására. A GAO szakemberei hat ügynökség épületeinek környékén fogtak kiszivárgott Wi-Fi-jeleket – jelentésükben azt javasolják, hogy az érintett intézményeket kötelezzék vezeték nélküli kommunikációjuk titkosítására, és ehhez kapjanak külön anyagi támogatást – közölte a Reuters.
Törvények a kutakodó programok ellen
Nagy többséggel fogadta el az Egyesült Államok képviselőháza azt a két törvényt, amelyek célja a spyware-küldők megregulázása. A HR 29 jelű jogszabály brutális pénzbüntetést helyez kilátásba mindazoknak, akiket bűnösnek találnak egyebek mellett személyes információk engedély nélküli gyűjtésében vagy komputerbiztonsági mechanizmusok kiiktatásában. A bűnözők akár esetenként hárommillió dolláros büntetésre is számíthatnak. A HR 744-es törvény – amelyet 395 igen és egy nem mellett fogadtak el – mindezen vétkek elkövetőit börtönbe juttatja. A két jogszabálynak még át kell mennie a szenátuson is, amely tavaly útját állta egy spyware-ellenes törvény megszületésének. Mint a tisztelt szenátor urak most mondják, ez az idén nem ismétlődhet meg – jelentette a CNET.
Gridet a népnek!
Bemutatta Economic Development Grid névre keresztelt gridkomputerét az IBM, amellyel az a célja, hogy kiemelje ezt a technológiát a kutatólaboratóriumok világából, és felkínálja „népgazdasági– (oktatási, egészségügyi stb.) hasznosításra. A mostani bejelentésben a OneCleveland nonprofit szervezet a kék rózsás cég partnere, amely nagy sebességű adatátviteli rendszert épít Cleveland városában. A két év óta zajló projekt több jól elkülönült részt foglal magában: oktatási eleme a tanárok és a diákok kommunikációját, tapasztalatcseréjét segíti, egészségügyi elemének segítségével pedig a körzet kórházai oszthatják meg egymással a betegekről őrzött adataikat. A szervezők azt remélik, hogy a clevelandi grid felkelti az üzleti szervezetek érdeklődését is – derül ki a New York Times híréből.
