Egy egyesült államokbeli szövetségi bíróság úgy döntött, hogy az IBM-nek ki kell szolgáltatnia az SCO Group szoftvercégnek AIX és Dynix operációs rendszere forráskódjait – jelentette az InformationWeek. A döntéssel két éve húzódó pereskedésében ért el kisebb győzelmet a kihívó fél, amely úgy véli: a kék rózsás cég közvetve megsértette szerzői jogait. Az SCO azt állítja, hogy az IBM beemelte említett szoftvereibe az Unix System V nevű program egyes részeit, miközben az ezzel kapcsolatos szerzői jogok (amelyeket eredetileg az AT&T, majd a Novell birtokolt, s ez utóbbitól vett meg az SCO) őt illetik.
Az eset pikantériája az, hogy az SCO szerint a védett programsorok először a nyílt forráskódú Linux operációs rendszerbe kerültek be valahogy (illegális úton), s az IBM – amely néhány éve felkarolta a Linuxot, és arra alapozva is fejleszt termékeket – ezen az áttételen keresztül sértette meg az SCO jogait. A pert kezdeményező cég kétmilliárd dolláros kártérítést kér, mondván: az IBM szerződést szegett, helytelenül kezelt egy kereskedelmi titkot, és ezzel komoly veszteségeket (például licencdíjkiesést) okozott az SCO-nak.
A bíróság mostani döntése értelmében a kék rózsás cégnek azért kell kiadnia a vitatott programok forráskódját, hogy az SCO megvizsgálhassa azokat, s így lehetősége legyen igaza (azok illegális másolat volta) bizonyítására. Az IBM-nek van néhány napja, hogy fellebbezzen, ám ha nem is teszi ezt vagy sikertelenül próbál kitérni a bírósági végzés elől, akkor is csak novemberben járulhatnak újra a bíróság elé a felek.
Az elmúlt hónapokban mélyrepülést írt le az SCO részvényárfolyama, mivel úgy látszott, hogy a cég nem tud haladást elérni peres ügyében, így a tőzsdei értéke mindössze 50 millió dollárra zsugorodott. A tőzsde az SCO-részvények 20 százalékos áremelkedésével jutalmazta a kezdeti sikert, de szakértők felhívják a figyelmet arra, hogy a meccsnek még messze nincs vége.
