Elítéltek két fájlmegosztót
Bűnösnek talált két magánembert egy amerikai szövetségi bíróság az ellenük felhozott szerzőijog-sértési vád alapján. Bár az USA szórakoztatóiparának szakmai szervezetei több fájlmegosztó ellen is nyertek már polgári jogi pereket, a William Trowbridge és Michael Chicoine elleni eljárás az első, amely köztörvényes bűntettnek minősíti a jogvédett zenei CD-k, filmek és számítógépes szoftverek engedély nélküli internetes terjesztését. A két elítélt öt évig terjedő börtönbüntetéssel, valamint nem kevesebb, mint 250 ezer dolláros pénzbírsággal néz szembe, továbbá elkobozhatják azon berendezéseiket, amelyekkel a bűncselekmény-sorozatot elkövették. Trowbridge és Chicoine elismerte, hogy úgynevezett internetes hubot, elosztóhelyet tartottak fenn, amelyről bárki letölthetett szoftvereket, filmeket és más szerzői jogok védelme alá eső anyagokat. A két krapek tagja az Underground Network nevű, hétezer résztvevőt számláló földalatti mozgalomnak, amelynek tagjai lehetővé teszik egymás számára komputeres fájlok megosztását. A vizsgálat során Chicoine-nál több mint 4800, Trowbridge-nál több mint 20 600 dollár értékű illegális tartalmat találtak – derül ki a Wall Street Journal tudósításából.
Vezeték nélküli hálózatok a kaliforniai parkokban
Wi-Fi szabványú, rövid távú vezeték nélküli összeköttetést lehetővé tevő végpontokkal hálózzák be Kalifornia 85 állami kezelésben lévő parkját – állapodott meg a fenntartó cég és az SBC Communications. Ilyen hálózat már működik a San Francisco Giants baseballstadionjában, illetve San José belvárosában. Az első behálózott park egy San Diego melletti tengerparti rész lesz. Az SBC ügyfelei ingyen, mások napi nyolc dolláros díjért vehetik majd igénybe a Wi-Fi-szolgáltatást. A távközlési vállalat szóvivőjének bejelentése szerint az operátor és az állam osztozik a bevételeken. A tervek szerint ugyanakkor nem fedik le a parkok teljes területét, csak a nevezetességek, a közlekedési útvonalak, a sátorozóhelyek környékét – jelentette a Reuters.
Kémek a Wi-Fi-hálózatokban
Brit kutatók arra figyelmeztetik a gyanútlan felhasználókat, hogy kémek települhetnek a vezeték nélküli Wi-Fi-hálózatokba, akik saját álhozzáférési pontjaikon keresztül lelophatják a felhasználók személyes adatait. A szakemberek által gonosz ikerpontnak nevezett adatréseket az igazi csatlakozási pontok mellé telepítik, azok ugyanazon a frekvencián üzemelnek, mint a hálózat, így képesek „lehallgatni” a rendszeren folyó kommunikációt. Biztonsági szakértők szerint ugyanakkor a hálózatok megfelelő védelmével, továbbá a komputereken telepített tűzfalakkal megelőzhető, hogy a felhasználók áldozatul essenek a mobilhálózatok kémeinek – állítják a BBC által megkérdezett it-specialisták.
Elindult a baratsagosinternet.hu
Az internethasználat terjedését akadályozó tényezők – a negatív hozzáállás, az érdektelenség és az indokolatlan félelmek – mérséklése a fő célja a Magyarországi Tartalomszolgáltatók Egyesülete (MTE) által elindított www.baratsagosinternet.hu honlapnak, illetve az ahhoz kapcsolódó felvilágosító kampánynak. Az internet valódi veszélyeinek és a védekezés lehetőségeinek bemutatására is kiterjedő kampányt kezdeményező MTE szerint a lakossági internetpenetráció további növekedésének és az információs társadalom hazai terjedésének elengedhetetlen feltétele az információs társadalmi szolgáltatásokkal, illetve magával az internettel mint új médiummal kapcsolatos negatív attitűdök megváltozása. A közgondolkodás lassú átalakulásának egyik legfontosabb színtere az iskola, ahol három fontos, az attitűdváltáshoz nélkülözhetetlen célcsoport is elérhető: a gyerekek, a tanárok és a szülők – fogalmazott Both Vilmos, az MTE elnöke. Az MTE által elindított honlap e három célcsoportot szeretné segíteni testre szabott tartalmakkal, letölthető ajánlásokkal, hazai és nemzetközi példákon alapuló jó tanácsokkal, a diákok, szüleik és pedagógusaik számára kidolgozott információs, felvilágosító anyagokkal, oktatási segédletekkel és elektronikus tananyagokkal.
Új Acer-disztribútor
Az Acer Computer Magyarország bejelentette, hogy január 20-tól új disztribútoron, az Ingram Micro Magyarországon keresztül is beszerezhetők termékei – olvasható a Hieroglif Reklámügynökség közleményében. Az együttműködésről egyik cég honlapja sem tesz említést.
