Visszavette a vezetést a szuperkomputerek versenyében az IBM. A kék rózsás cég még nem „teljes harci díszben” csatába szálló BlueGene/L gépe másodpercenként 70,72 trillió számítást „nyomott le” a Lawrence Livermore National Laboratoryban. A kísérletet több más IBM-laborban is megismételték, és a tervek szerint jövőre elérik 360 teraflop/másodperces műveleti sebességet. A tesztek az úgynevezett Top500 projekt keretében zajlanak. A munkában részt vevő egyetemi kutatók közreadták a világ 500 leggyorsabb komputerének listáját is. Ezen az IBM „kék zsenije” az első helyezett, rajta kívül még 215 IBM-gép és 173 HP-masina is szerepel a ranglistán. Számítási teljesítményben az IBM a teljes állomány erejének 49 százalékát adja.
Az elmúlt években a Japánban működő, időjárási helyzeteket szimuláló Earth Simulator tartotta a sebességi rekordot, ám az utóbbi hetekben több gép is megverte, köztük egy a NASA által használt Silicon Graphics-komputer, illetve a BlueGene/L egy korábbi teszt során. A japán NEC Corp. egyébként október 20-án mutatta be a mára "elavúlt" SX-8 elnevezésű új szuperkomputerét, amely a jokohamai Earth-Simulator utóda, és még néhány hete a világ leggyorsabb szuperkomputere volt (mielőtt az IBM BlueGene/L-je megfosztotta trónjától) – írja a Handesblatt.
Új fejlemény a szuperkomputerek történetében, hogy a mostani rekordokat a korábbinál sokkal kevesebb energia felhasználásával érték el. Végleges kiépítésében az USA energiahivatalának szolgálatába áll a BlueGene/L, amellyel egyebek mellett az öregedő atomtöltetek állapotát fogják vizsgálni – közölte a Washington Post. A hozzá hasonló gépeket szélcsatorna-szimulációkhoz, űrkutatási kísérletekhez, animációs filmek készítéséhez, autóbalesetek virtuális rekonstrukciójához és biológiai kutatásokhoz is használják.
