BUX 139495.62 1,36 %
OTP 44920 2,14 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Nyugdíjba vonul a huszonöt éves R/2

Több mint két és fél ezer nagyvállalat korábban nélkülözhetetlen vállalatirányítási rendszere, az SAP R/2 elérkezett életciklusának végére: 2005-től már nem frissíti és nem támogatja fejlesztője, az SAP AG.

2004. szeptember 14. kedd, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

A világ legnagyobb vállalatai közül több mint 2500-nál telepítették az SAP korábbi vezető termékét, az R/2-t. Bár a programcsomag életciklusának derekán nélkülözhetetlen segítséget nyújtott felhasználóinak vállalatuk irányításában, 2004. december 31-én nyugdíjba vonul. Az SAP AG 2005. január elsejétől semmilyen további támogatást vagy szervizszolgáltalást nem nyújt a programcsomaghoz, és természetesen nem is frissíti azt. Az R/2 huszonöt éves, ha tehát csupán a korát nézzük, akkor a szoftverek világában a „dinók idejéből itt maradt őslénynek” számít – ennek ellenére mégsem fog teljesen kihalni – derül ki Doug Bartholomew, az Industry Week vezető technológiai szakírójának cikkéből.
Az R/2 felhasználóinak nagy többsége régen frissítette rendszerét az SAP R/3-as programcsomagjára, csak néhány olyan felhasználóról tudunk, amely hűtlen lett szolgáltatójához és más cég vállalatirányítási rendszerét választotta az R/2 utódául. A megújulás legfőbb indoka azonban nem a régi program elavultsága, hanem annak hardverháttere volt: míg az R/2 mainframe komputereken (nagyszámítógépeken) futott, addig utóda, az R/3 akár „mezei” szerverekről is kiszolgálja a vállalatoknál használatos asztali gépek seregeit. A végső visszaszámlálás idejére 80 olyan vállalat maradt, amelynél éppen folyamatban van a migráció a régi rendszerről az újra, ezek vagy decemberig, vagy legkésőbb a jövő év tavaszáig befejezik az átállást.
A nagy váltás közepette van néhány olyan nagyvállalat, amely meg akarja tartani R/2-es rendszerét. „Néhány ügyfelünk további két-három évig használni akarja a régi technológiát” – nyilatkozta a Bartholomew-nak Michael Roth, az SAP németországi főhadiszállásán, Waldorfban dolgozó R/2-ügyfélmenedzsere. Ez érthető, ha figyelembe vesszük, hogy a kilencvenes évek elején-közepén telepített ilyen rendszerek költségei egyelőre nem mindenütt térültek meg. Ugyanakkor az R/2 mellett kitartó cégeknek szembe kell nézniük azzal, hogy támogatás nélkül használni egy bonyolult szoftverrendszert éppen olyan, mint amit a kubaiak próbálnak csinálni a forradalom előtti időkből rájuk maradt, az ötvenes években gyártott Chevroletekkel, Oldsmobilokkal. Mit tesz január után, programcsomagjának támogatása híján egy R/2-felhasználó, ha például új operációs rendszert akar telepíteni az asztali gépeire, de az nem működik együtt a régi vállalatirányítási rendszerrel? – teszi fel a szónoki kérdést az Indusry Week szakírója.
Az egyik legnagyobb vállalkozás, amely ragaszkodik régi R/2-es rendszeréhez, a Dow Chemical. 1991-től kezdve, amikor a cég elkezdte telepíteni a programcsomagot, 100 millió dollárt költött erőforrás-tervezési megoldása kialakítására, amelynek időközben minden modulját beépítették és használják a nagyvállalat világméretű hálózatának irányításában. A Dow számára különösen nehéz lenne az R/3-ra való átállás, minthogy az R/2-t igen nagy mértékben hozzáigazította vállalati szervezetéhez, jelentősen módosította igényeinek megfelelően.
Az SAP ugyanakkor enyhén szólva nem tartja szerencsésnek, hogy néhány ügyfele ragaszkodik az R/2-höz. „Maroknyi vállalkozás döntött úgy, hogy tovább használja a rendszert a saját felelősségére. Ebben senki sem akadályozhatja meg őket – mondta ezzel kapcsolatban Michael Roth. – Meggyőződésünk, hogy ez felelőtlen üzleti magatartás”.

Komócsin Sándor
Komócsin Sándor

Ez is érdekelhet