Új, ám ma már lényegében elengedhetetlen kelléke a komolyabb konferenciáknak, hogy az előadótermek rendelkezzenek Wi-Fi szabványú, rövid távú vezeték nélküli internetelérési lehetőséggel. A számítástechnikai szakma ilyen fórumain – amelyek e téren élen járnak a fejlődésben – ma már bevett gyakorlat, hogy a hallgatóság soraiban sokan még az előadások közben is használják hordozható gépüket. Az igazi profik vagy komputermániások eközben sem vesztik el a teremben folyó munka fonalát: gépükre a pódiumra szegezett webkamerát szerelnek, amelynek képe a képernyő sarkában, egy kis ablakban mutatja a szabad szemmel éppen nem követett fejleményeket – írja a The Economist.
A surrogó masinák és a billentyűzetek halk kopácsolása azonban nemcsak azt jelzi, hogy egyesek figyelme kissé elkalandozott. Az előadók mögé ugyanis sok helyen olyan kivetítőt helyeznek el, amelyre a világhálóról letöltött szövegek is kivetíthetők, következésképpen ha a hallgatóság soraiból valaki fórumot nyit azzal a témával, hogy „Mi a véleményed az éppen beszélő előadóról?”, akkor ennek a társalgásnak a szövege is kivetíthető az illető mögé.
Steve Mills, az IBM egyik szoftverguruja tudna mesélni a véleménynyilvánítás ezen formájáról. A vállalati informatikusoknak tartott, AlwaysOn című konferencián éppen ott tartott, hogy a moduláris felépítés és a fokozatos rendszerfejlesztés hogyan erősíti a vállalati hatékonyságot, amikor az előtte lévő széksorokban ülő, unatkozó kollégák néhány keresetlen megjegyzést küldtek fel a mögötte lévő kivetítőre. „Bla, bla, bla, mondjál már valamit!” – így az egyik, „Komolyan, mi ez a rizsa? Feleslegesen elvesztegettem háromnegyed órát!” – helyeselt a másik. Lehet, hogy durva módszer ez a közvetlen, elektronikus eszközökkel támogatott kritika, de elég jónak tűnik arra, hogy a hallgatóság megszabadulhasson az unalmas előadásoktól.
