A kizárólag a készenléti és a kormányzati szervek távközlési céljait kiszolgáló rádiókommunikációs rendszer kiépítésének szükségességét senki nem vitatja. Ez elsősorban azzal magyarázható, hogy a jelenleg már meglévő vezetékes és rádiótechnikán alapuló rendszerek nem mindenben felelnek meg a kor igényeinek. A rendőrség, a tűzoltóság és a mentők kommunikációs rendszere elavult és a hálózatok között nincs átjárás. Polgári célokra készültek, így például - csak a leggyakrabban előforduló hibát említve - hálózati túlterheltség esetén bizonytalanná válhat a felhasználók közötti kapcsolat, ráadásul védettségük sem felel meg egy ilyen hálózattal szemben támasztott nemzetbiztonsági elvárásoknak. További nyomós érv is szól az új rádiókommunikációs rendszer kiépítése mellett: Magyarország a csatlakozási szerződésben májusra vállalta megvalósítását. (Úgy tűnik, ez némi késedelmet fog szenvedni, az informatikai tárca ugyanis épp a napokban terjeszti a gazdasági kabinet elé elképzelését, s amennyiben itt zöld utat kap, az év végén Budapesten működésbe léphetnek az első készülékek.) A jelenlegi elképzelés szerint az állam a szolgáltatást megrendelné az üzemeltető cégtől, most épp arról folyik a vita, hogy az egyes előfizetők - vagyis a rendőrség, a tűzoltóság, a mentők - saját keretükből gazdálkodják-e ki a felhasználás költségét, vagy a büdzséből állja az állam. Azt, hogy a két létező technológia közül melyik valósul meg Magyarországon, majd a rendszer kiépítője, illetve üzemeltetője dönti el, a kormányzat - az uniós elvárások szerint - nem preferálhatja egyik megoldást sem. Jelenleg két jelentős rendszer, a Tetrapol, illetve az Európai Telekommunikációs Szabványügyi Intézet (ETSI) által elfogadott Tetra van versenyben. Az előbbi mellett szól, hogy a Siemens és a Matra Nortel Communications által közösen fejlesztett rendszer már több országban is működik, például Csehországban, Szlovákiában és Spanyolországban. Némi problémát jelent azonban, hogy a szolgáltatás nem elég korszerű, szemben a Tetra-szabvánnyal, amelyhez akármelyik gyártó csatlakozhat. Ennek eredményeként jelenleg a Tetra-hálózatot üzemeltetők közel 15 szállító kínálatából szemezgethetnek.
Arról sem szabad megfeledkezni, hogy a Tetra szabványát az Európai Unió igényei szerint alakították ki. A rendszer lehetővé teszi a felhasználói szervek akcióinak összehangolását, a rendszerek összekapcsolását.
A gyártók széles skálája további előnyöket is jelent a Tetrát üzemeltető országoknak. A jelentős kínálat miatt ugyanis komoly árverseny is van, azaz a készülékek egyre olcsóbbak lesznek. A harc főszereplői a Motorola, a Nokia, a Simaco és a Marconi (korábbi nevén General Electric Company).
