Az elsősorban a készenléti és a kormányzati szervek biztonságos rádiókommunikációját lehetővé tevő rendszer története igen hosszú. Évek óta napirenden van a hálózat kiépítése, ám mostanáig alig történt érdemi lépés. Konkrétumként szinte csak az említhető, hogy a potenciális szállítók számos EDR-bemutatót tartottak az évek során.
Eközben széles skálán mozogtak a hálózat árára vonatkozó becslések. Alig két éve még úgy tűnt, hogy a Magyar Posta lesz az EDR kiépítője és üzemeltetője. A Posta akkori elnök-vezérigazgatója, Kalmár István úgy vélekedett, az országos rendszer 50 milliárd forintba kerül majd. A fejlesztéshez hitelt kellett volna felvenniük, központi forrást nem vettek volna igénybe. A tetemes költség ellenére 30-40 ezer felhasználó esetén gyorsan megtérült volna a kiépítés ára, még úgy is, hogy a készenléti hálózat üzemeltetése évente körülbelül 12 milliárd forintot emésztett volna fel.
Korántsem biztos azonban, hogy valóban ennyit kell majd költeni a hálózatra. A leendő Tetra-rendszer ára nagyban függ attól, hogy a majdani szolgáltató rendelkezik-e szabad átviteltechnikai kapacitással és telephellyel. Kedvező feltételek mellett a rendszer 20 milliárd forintból is kihozható - mondta egy korábbi beszélgetésen Fáy András, a Nokia Hungary Kft. Tetra-értékesítési igazgatója. A szakember szerint Budapestet négy hónap alatt le lehet fedni a hálózattal, az országos rendszer egy év alatt épülhet ki. (Mindez akkor képzelhető el, ha adott az átviteltechnika és a telephely.)
A Medgyessy-kabinet a finanszírozás terén koncepciót váltott elődjéhez képest. A Fidesz-kormány idején tervezett állami beruházás helyett a szolgáltatásvásárlás mellett döntött, így a költségvetésben csak az évről évre fizetett szolgáltatási díj jelenik meg.
Fáy szerint a készenléti szerveket kiszolgáló (Tetra) rendszer és a GSM-hálózatok kiépítése között nincs lényegi különbség, az előbbinél azonban diszpécserközpontot is üzemeltetni kell. Az igazgató a potenciális szolgáltatók között említette a mobil- és vezetékes távközlési vállalatokat, az Antenna Hungária Rt.-t és a távközlési hálózattal rendelkező társaságokat, például a MÁV-ot vagy az MVM-et. Az is kérdés, hogy a jó infrastrukturális adottságokkal rendelkező mobiltelefon-szolgáltatók „feláldozzák-e” ezt az EDR-ért vagy tartogatják a nagyobb jövedelemmel kecsegtető harmadik generációs szolgáltatáshoz.
