Magyarországon az önkormányzati rendszer nem igazodik sem az európai, sem az amerikai rendszerhez. A háromezer-kétszáz, decentralizáltan működő önkormányzat kis anyagi mozgástérrel, szűkös költségvetéssel működik. Az új, kifejezetten a magyar viszonyokat figyelembe vevő licenckonstrukciót már akkor is igénybe vehetik az önkormányzatok, ha csupán egyetlenegy személyi számítógéppel rendelkeznek, és amennyiben később adottak az anyagi feltételek, korlátozás nélkül vonhatnak be újabb gépeket a konstrukció.
A szerződéses konstrukcióban kulcsszerepet töltenek be a megyei önkormányzatok, amelyeken mint gyűjtő szervezeteken keresztül veszik igénybe a kedvezményeket a települési önkormányzatok. Az önkormányzati OSL konstrukció keretében operációsrendszer-frissítés, Office Professional irodai csomag és a leginkább alkalmazott szervertermékek kliensei kerülhetnek a Microsoft szoftvereit választó önkormányzatokhoz.
„A hajdú-bihari térségben a települések 71 százaléka azonnal csatlakozott a vállalat kezdeményezéséhez, és további települések is a mielőbbi csatlakozást fontolgatják, tekintettel arra, hogy a megyében különösen fontosnak tartják a meglévő szoftverek legalizálását és az EU-csatlakozásból fakadó önkormányzati felada-tok zökkenőmentes ellátásához szükséges korszerű és felhasználóbarát szoftverek beszerzését” - közölte Pajna Sándor, a Hajdú-Bihar Megyei Informatikai Központ igazgatója.
A Hajdú-Bihar megyeinél is nagyobb a Microsoft licencprogramjának sikere például a fővárosban, ahol az önkormányzatok 87 százaléka, a 23 kerületből húsz azonnal igent mondott a licencprogramra, és a Microsoft nagyon kedvező szoftverbérleti megoldását választotta.
Csongrád megyében hatvan településből 58 csatlakozott, ami 97 százalékos belépési arányt jelent. Békés megyében a 75 település 77 százaléka mondott azonnal igent az önkormányzati licencprogramhoz való csatlakozásra. A nagy érdeklődés bizonyítéka, hogy alig két hónap alatt majd' ezer önkormányzat csatlakozott a speciálisan számukra összeállított konstrukcióhoz és tette le ezzel voksát a Microsoft asztali és szervertechnológiája mellett - olvasható a Microsoft közleményében.
