Egy a Symantec megbízásából készült felmérés szerint minden negyedik otthon számítógépező magyarnak már vesztek el vagy sérültek meg adatai számítógépvírus, hackertámadás vagy rossz akaratú program által okozott fertőzés következtében.
A Hírek Kft. által végzett felmérésben az internetvédelmi szokásairól kérdeztek 124 otthoni internethasználót. Az adatvesztésre vagy -sérülésre panaszkodó minden negyedik felhasználó mellett további 22 százalék az e-mail-címének hozzájárulás nélküli használatát sérelmezte, egy százalékuk pedig bankkártya-visszaélésre panaszkodva feltételezte, hogy személyes jellegű adatait a számítógépéből lopták el.
Annak ellenére, hogy a válaszolók 94 százaléka tart számítógépes támadástól, kevesebb mint a felük (42 százalék) gépén volt magántűzfal és víruselhárító is telepítve. Negyvennégy százalékuknál csak víruselhárító, három százalékuknál csak magántűzfal volt a gépen. A felmérés résztvevőinek tizenegy százaléka sem magántűzfalat, sem víruselhárítót nem használ.
„Ez az eredmény különösen azért ad okot aggodalomra, mert egyrészt a résztvevők 37 százaléka azt közölte, hogy fontos pénzügyi vagy személyes jellegű adatot is tárol a gépén, másrészt 26 százalékuk eltárolja a jelszavait" - mondta Gombás László, a Symantec magyarországi vezető rendszermérnöke.
„A személyi tűzfallal rendelkezők naplófájljainak elemzése szerint a résztvevők 62 százalékát érintette a hackerek tevékenysége. Többen tapasztaltak több alkalommal egymástól függetlenül megkísérelt trójai fertőzést vagy portfürkészést. Tény, hogy ha valaki az internetet használja, rosszindulatú programokba és számítógép-bűnözőkbe ütközhet. Néhány alapvető védelmi szabály betartása jelentősen csökkenti az ilyen veszélyeket" - jelentette ki Gombás.
