Jelenleg nem létezik mobiltelefon-vírus, és csak a szélessávú harmadik generációs UMTS szolgáltatások elindulása után lesz egyáltalán lehetséges ilyesmi – állítja Damase Tricart, a téma szakértője, a Symantec fogyasztói termék részlegének vezetője. Ennek ellenére időről időre felvetődik, hogy megfertőzhet-e egy mobiltelefont vírus. Valószínűleg a vírus fogalmának félreértéséről van szó – mondja a Symantec szakértője. A vírus ugyanis olyan programrészlet, amely képes arra, hogy egy egészséges programot megfertőzzön, és saját magát lemásolva önállóan továbbterjedjen. A mobiltelefon-vírusnak ezek szerint olyan programrészletnek kell lennie, amely képes saját magát az egyik telefonról a másikra átmásolni. Ez ma még lehetetlen, mivel a telefonszoftver nem írható felül a távolból.
Az első mobiltelefonos "vírusincidens" 2000 júniusából származik, és a Timofonica nevű PC-vírus megjelenéséhez kapcsolódik. Ez a vírus véletlen szövegű SMS-üzenetet küld egy, a spanyol Telefónica szolgáltató hálózatában levő előfizető mobiljára. A telefon megkapja az üzenetet, de a vírus maga a PC-s környezetben marad.
A második eset egy I-Mode üzenet volt, amelyet az NTT DoCoMo hálózatában levő mobilok kaptak, és ha rákattintottak, üzenetet küldött a japán segélyszolgálatnak. Bár ez okozott némi kellemetlenséget, és volt is köze a rosszul megírt telefonszoftverhez, nem terjesztett semmiféle vírust. A szolgáltató azóta módosította a szoftverét, így az I-Mode üzenetek nem képesek önműködő híváskezdeményezésre.
A harmadik eset 2001 júniusában történt. Egy hacker rájött arra, hogy háromféle Nokia telefon szoftverében hiba van, és írt egy olyan PC-programot, amellyel SMS-t lehetett küldeni, és le lehetett fagyasztani mások telefonját. Itt sem volt semmilyen mobil vagy egyéb vírus, hiszen semmi sem másolódott vagy terjedt magától. Egyszerű programhiba volt, amelyet a Nokia ki is javított a 2001 júniusa után kibocsátott telefonokban.
A ma használatos mobiltelefonokon az egyetlen valódi problémát a nem kívánatos SMS-ek jelentik. Ezek némelyike egy emelt díjas telefonszám felhívására szólít fel, mások bővebb információt ígérnek egy SMS-re, amely információ aztán emelt díjas SMS formájában érkezik meg. Példa volt erre az Ausztráliában a közelmúltban keringő SMS, amely Erzsébet sürgős visszahívását kérte, és a Buckingham Palace, az angol királyi rezidencia telefonszámát adta meg.
Addig nem lesznek mobiltelefon-vírusok, amíg nem lehet távolból frissíteni a telefonok szoftverét, vagy nem lehet új funkciókat letölteni a telefonra, azaz amíg nem fognak a telefonok a számítógépekhez hasonló módon kapcsolódni az internetre. Ez viszont az UMTS (Universal Mobile Telecommunications System) megjelenése előtt nem lesz lehetséges, így továbbra is mindenféle kockázat nélkül használhatjuk a telefonokat – hangsúlyozta a szakember.
