Az interneten közzétett rasszista anyagok a jövőben illegálisnak minősülnek az Európai Unióban, miután az Európa Tanács a számítógépes bűnözésről szóló egyezmény kiegészítő protokolljának (Additional Protocol to the Convention on Cybercrime) életbe léptetése mellett foglalt állást - írja az Infinit hírlevele. Az újonnan elfogadott előírás törvénybe ütközőnek tekinti a „számítógépes rendszerek útján elkövetett faj- és idegengyűlölő megnyilvánulásokat”. Az elkövetésnek „szándékosnak” kell lennie, ami abból a szempontból lényeges, hogy a rasszista megnyilvánulásokat közzétevő webhelyek vagy hírközvetítők hostját biztosító szolgáltatók nem tehetők majd felelőssé. Az új szabály a holokausztra utalva kifejezetten törvényen kívülinek tekinti a második világháborúban elkövetett atrocitásokkal egyetértő vagy azok megtörténtét kétségbe vonó megnyilvánulásokat. A szabályozáshoz - az Egyesült Államokat is beleértve - azok az unión kívüli országok is csatlakozhatnak, amelyek részt vettek a kérdés megtárgyalásában. Mivel az amerikai alkotmány első módosítása védi a szólásszabadságot, az USA közeljövőbeli csatlakozása nem várható, így előfordulhat, hogy a rasszista site-ok „áttelepülnek” az Egyesült Államokba. Tavaly egy amerikai bírói határozat kimondta, hogy a francia náciellenes törvények nem gyakorolnak befolyást a Yahoo! keresőrendszerének amerikai webhelyére. A Yahoo! ennek ellenére úgy döntött, hogy gátat vet a webhelyén bizonyos rasszista anyagok terjesztésének. A szolgáltató azzal érvelt, hogy technológiailag nem lehetséges szelektíven egy-egy ország szörfözőit megakadályozni abban, hogy vásároljanak a tiltott árucikkekből.
