A CompLex CD Jogtár kiadója, a KJK-Kerszöv elindítja CD-lomtalanítási akcióját. A kiadó felajánlotta, hogy bármilyen tartalmú, 2002. december 15-ig hozzá beérkező CD-terméket a VTCD-vel közösen a németországi újrahasznosító üzembe szállíttat. Magyarországon senki sem gondoskodik a feleslegessé vált és veszélyes hulladéknak számító CD/DVD korongok begyűjtéséről. A háztartásokban és a vállalatoknál „haszontalanná" váló korongok feltehetően a kommunális hulladékkal együtt, „bújtatva" kerülnek a szeméttárolókba, azaz a szemétbe kerülő lemezek töredékét dolgozzák csak fel - teszik újrahasznosíthatóvá - vagy kerülnek szelektív gyűjtéssel az égetőbe - olvasható az akcióban részt vevő cégek közleményében.
Azok tehetnek legtöbbet a környezet kímélése, a veszélyes hulladékterhelés csökkentése érdekében, akik a legnagyobb CD/DVD-kibocsátók, illetve azok a kiadók, amelyek rendszeres kiadványaikkal az előzőket „felülírják" - állítja Baráth István, az 1988 óta CD-gyártással foglalkozó VTCD ügyvezető igazgatója.
A CD-k polikarbonát-hulladékának újrahasznosítási technológiája az elmúlt tíz évben tökéletesedett, a feldolgozott, visszanyert anyag felhasználhatósági köre kibővült, mára iparággá fejlődött. A polikarbonátot újrafeldolgozásra több cég is felvásárolja, a hulladék ára éppen fedezi a németországi szállítás költségét.
Az elektronikai veszélyes hulladékok jogszabályban szabályozott begyűjtése és kezelése számos kötelezettséget ró a gyártókra az EU-csatlakozás után, s a kiadó, felkészülve a belépésre, már ezeket a szabályokat és gyakorlatot követi - közölte Jablonszky László, a CompLex CD Jogtár főszerkesztője. A begyűjtés a szelektálás miatt rövid távon magas költségű, hosszú távon azonban központi segítséget igényel. A KJK-Kerszöv Kft. a december 15-ig tartó akció után január második felétől folytatja környezetvédelmi programját, de már csak a CD Jogtár felhasználóinak körében, akiknek borítékot postáznak majd a felesleges CD-k visszaküldéséhez.
Ú. N.
