Tavaly a Kincstári Vagyoni Igazgatóság támogatásával több mint 180 millió forint értékű rekonstrukciós munka fejeződött be az ország egyik legértékesebb és leglátogatottabb műemlékegyüttesében, a keszthelyi Festetics-kastélyban. Czoma László, a Helikon Kastélymúzeum Kht. igazgatója elmondta, hogy - többek között - befejezték a pálmaház és három üvegház felújítását, valamint a kastélyhoz tartozó mintegy 2,5 hektár terület rendezését. A parkot már az itt létesülő Balaton-vidéki botanikus kert növényeinek telepítéséhez is előkészítették. A kertben 180, a térségben honos, de részben már kipusztult növényfaj kap helyet. (A helyben már nem fellelhető növényeket többek között Erdélyből pótolják.) Míg a pálmaház és az üvegházak már idén májusban, egy látványos virágünneppel megnyitják kapuikat a látogatók előtt, a botanikus kert teljes betelepítése csak 2005-re várható.
Tavaly folytatódott a híres Ybl-lovarda rekonstrukciója is. A romos, ám építészetileg rendkívül értékes épületnek elkészült a teljes szigetelése, a tetőszerkezete, valamint rendbe tették a lovarda körüli parkot is. Az épület mellett egy 200 köbméteres ciszterna is épült, amely a tetőről lezúduló csapadékot gyűjti össze, hogy később öntözésre használják.
Az igazgató bejelentette, hogy a lovardában hintómúzeumot rendeznek be, az épület tetőterében pedig 400 főt befogadó konferencia- és zenetermet alakítanak ki.
A hintókiállítás 100 millió forint értékű anyagát egy osztrák gyűjtőtől - Werner Güstertől - a Gazdasági Minisztérium és a Nemzeti Kulturális Örökség Minisztériumának pénzügyi segítségével vásárolta meg a Helikon Kastélymúzeum Kht.
Körtési Zsolt
