BUX 139495.62 1,36 %
OTP 44920 2,14 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Kemény idők várnak az illegális bevándorlókra

2008. június 25. szerda, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

A nemzetközi politika "megmondóembere", a szélsőballal kokettáló, demagógiára könnyen kapható venezuelai elnök, Hugo Chavez most az Európai Unióval rúgta össze a port. Közölte: amennyiben az EU nem vonja vissza az illegális bevándorlók visszatérését szabályozó irányelvet, leállítja az Európába irányuló olajat. Bár Chavez szavai hatalmas megrökönyödést, diplomáciai tiltakozást váltottak ki, a dél-amerikai politikus kivételesen jó társaságban van. Louise Arbour, az ENSZ emberi jogi főbiztosa az Európai Parlament (EP) szavazása előtt ugyancsak a törvény módosítására szólított fel, hasonlóan más dél-amerikai vezetőhöz. De az EU-n belül is hangzottak el figyelmeztetések. Jacques Delors, az Európai Bizottság (EB) egykor nagy hatalmú és tekintélyű elnöke elfogadhatatlannak minősítette az új szabályozást és tett egy utolsó kísérletet arra, hogy az EP-vel visszaküldesse azt az EB tervezőasztalára. Hasztalan. A képviselők 369 szavazattal 197 ellenében (106 tartózkodással) elfogadták a javaslatot. A többséget elsősorban a konzervatív néppártiak szállították, de mellette foglaltak állást a liberálisok, nacionalisták, szélsőjobboldaliak, sőt jó néhány szociáldemokrata is. Ami meglepetést is keltett, hiszen minden kísérletük kudarcot vallott, hogy a szigorú előírásokon enyhítsenek, egyetlen módosító indítványuk sem ment át. Mert még mindig jobb, ha az illegális bevándorlóknak legalább minimális jogaik vannak, szemben több tagállam gyakorlatával, ahol egyáltalán nincsenek jogaik - vélik.
A honatyák, akik általában emberi jogi ügyekben hajthatatlanok (kiváltképp, ha EU-n kívüli országról van szó), most kettős mércével mértek és mintha összekacsintottak volna a kormányokkal a kitoloncoltak kárára. Feltűnő, hogy miközben a magyar EP-képviselők egyetlen alkalmat sem szalasztanak el, hogy ne kommentálnák az EP határozatait, ezúttal jobbnak találták csendben maradni. Nem véletlen, hogy éppen a dél-amerikai kormányok tiltakoznak, hiszen az uniós országokba évente több százezer tőlük származó illegális bevándorló lép be. A 2010-től hatályos új rendelkezés ugyan elsősorban az önkéntes távozásra helyezi a hangsúlyt, de aki maximum harminc nap alatt ennek nem tesz eleget, azt hat hónapig idegenrendészeti fogdában tarthatják. Ráadásul ez a "kilincs helyett bilincs" eljárás akár további 12 hónappal is meghosszabbítható, ha a kitoloncolt hazájának hatóságai nem mutatnak együttműködési készséget a visszafogadásra. Ahol nincs ilyen zárt intézmény (fogda), ott a börtön is megteszi, igaz, a bevándorlókat kötelesek elkülöníteni a köztörvényesektől, a gyerekek számára oktatásról és orvosi ellátásról gondoskodni. A minimális jogok közé tartozott volna, hogy az adott tagállam kötelessége a kirendelt ügyvéd biztosítása - ez a kompromisszum során csak lehetőséggé "szelídült". Polgárjogi szervezetek különösen túlzottnak tartják, hogy a jogszabály, bár kivételes esetben, de lehetővé teszi a gyermekes családok őrizetbe vételét. Ezek persze csak minimális követelmények, tehát a tagállamok belátására bízzák, ha ennél humánusabb jogi hátteret teremtenek, a gyakorlat azonban nem sok jóval biztat.

Gordon Tamás
Gordon Tamás

Ez is érdekelhet