Rugalmasabb megközelítést javasol az Európai Bizottság a személyautók szén-dioxid-kibocsátásának maximálásában. Bár továbbra is érvényes lesz, hogy 2012-től a szerelőszalagról leguruló kocsik szén-dioxid-kibocsátása nem haladhatja meg a 120 grammot kilométerenként - ezt átlagban számolják, és nem gépjárműre lebontva. További engedmény a szektornak, hogy egyes vállalatok összefoghatnak és járműparkjuk együttes elbírálását kérhetik. Így értelemszerűen a hagyományosan kisebb autókat gyártók vagy szennyező járművet csak kis mennyiségben előállító cégek közösködhetnek a notórius szabályszegőkkel, utóbbiak átlaga így a küszöb alá kerülhet.
Az EB új javaslata eltér a korábbi kezdeményezéstől, nem utolsósorban a német autógyártók erős lobbizásának köszönhetően. Még vita van arról, milyen mértékű legyen a büntetés. Hírek szerint az EB 30 és 90 euró közötti összeggel sújtaná járművenként és g/km-enként a szabályszegőt. A környezetkímélő szabályozás szerint az új motoroknak átlagosan 130 g/km-t kell "hozniuk", a fennmaradó 10 g/km-t a korszerűbb, kisebb súrlódású kerekekkel és előnyösebb légkondicionálóval is elérhetik, vagy éppen a bioüzemanyag égetésével. A jelenlegi átlagos kibocsátási szint 163 g/km, ami azt mutatja, hogy teljesíthetetlen a szektor önkéntes ajánlata, hogy 2008-ig 140 g/km-re csökkentik a szén-dioxid-kibocsátását. A brit Guardiannak nyilatkozó autógyártókat képviselő szakértő szerint azonban a 130-as küszöbértéket nem lehet egyedül a technológiával teljesíteni. A szükséges korszerűsítések elviszik a profitot, vagyis végeredményben a fogyasztóval kell megfizettetni az extra költséget. A büntetések mértéke pedig - állítja a szakember - nincs arányban azzal a bírsággal, amelyet az EB általában kiró az uniós rendelkezések megsértőire.
