BUX 138946.79 -0,39 %
OTP 44910 -0,02 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Kovács áfássá tenné a banki, biztosítási szolgáltatásokat

Az Európai Bizottság adóügyi és vámuniós felelőse javaslata szerint az unió tagországaiban a bankoknak és biztosítóknak lehetőségük lehet a jövőben forgalmi adót felszámolni szolgáltatásaik után.

2007. november 29. csütörtök, 08:47

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

A Napi Gazdaság cikke

Egyértelmű szabályozást tervez az Európai Bizottság (EB) a pénzügyi és biztosítási szolgáltatások után fizetendő áfa ügyében. A harmincéves szabályozás ugyanis lehetőséget ad arra, hogy a pénzügyi intézmények ne számítsanak fel forgalmi adót, de ez csak összekuszálta a helyzetet. Brüsszel elérkezettnek látta az időt, hogy korszerűsítse és egyszerűsítse a szabályozást, amely Kovács László adóügyi biztos szerint egyaránt kedvező lesz az üzleti életnek és a nemzeti adóhatóságoknak, ráadásul egyes esetekben költségmegtakarítást is eredményez. Mivel a pénzintézetek maguk se igényelhetnek vissza áfát, beépítették szolgáltatásaik árába a különben levonható áfarészt. A szolgáltatásukat igénybe vevők viszont ezt a rejtett áfát értelemszerűen nem kérhették vissza. A kivételek tagállamonkénti eltérő alkalmazása miatt számos esetben az Európai Bíróságnak kellett állást foglalnia.

Az EB most pontosan körül akarja írni a kivételek körét, így egységesebb lesz a belső piac és egyértelműbbek a versenyfeltételek. A bankok, biztosítók szabad kezet kapnak annak eldöntésére, hogy meg akarják-e adóztatni szolgáltatásaikat. Az áfaszabályozás jelenleg öt ország esetében ad lehetőséget az áfa kivetésére. Ha a vállalat az áfa kivetése mellett dönt, lehetőséget teremt saját magának, hogy élhessen az áfa-visszaigényléssel. Ez viszont csökkenti partnere üzleti költségét, ha az jogosult áfa-visszaigénylésre. Az új szabályozás rövid távon csökkentheti a tagállamok adóbevételeit, de hosszabb távon inkább pozitív lesz a mérleg – állítja Kovács, aki a lakossági fogyasztók esetében nem számít többletteherre, mert szerinte a szolgáltatók közötti verseny lenyomja az árakat.

Gordon Tamás
Gordon Tamás

Ez is érdekelhet