BUX 139624.46 0,55 %
OTP 45970 0,0 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Drága, de megéri befektetni Kelet-Európában

Mi vonzza a nyugati befektetőt Kelet-Európába? A közelmúltban a kelet- és közép-európai befektetésekről tartott ismertetőt a belga KBC bank, a kétnapos szemináriumon összesen 20 cég került a potenciális befektetők látókörébe.

2006. október 18. szerda, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Az érdeklődő vállalatok az energiaágazatot, az informatikát, a bankszektort és a gyógyszeripart képviselték. Magyarországról a Richter Gedeon és a Mol keltette fel az érdeklődést. A szakértői véleményeket jól tükrözi Nic Van Broekhoven írása, aki a flamand De Standaard hasábjain osztotta meg benyomásait olvasóival. Először is feltűnőnek tartja, hogy a cégek zömének magas a tőzsdei árfolyama, ami annak a jele, hogy a piac nemcsak további növekedést vár, de hajlandó ezért magas árat is fizetni.
A magyar Richter Gedeon izgalmasnak tűnik, elsősorban az orosz piacon való erős jelenléte miatt. A gyógyszercég profitjának jelentős részét a nőgyógyászati termékei adják. Az a tény, hogy Oroszországban a nőknek mindössze 2 százaléka szed fogamzásgátlót, továbbá az abortuszok magas száma joggal enged arra következtetni, hogy a jövőben emelkedik a fogamzásgátló gyógyszerek fogyasztása. A befektető ugyanakkor árnyalja a képet: a cégnek a hazai piacon magasabb adókkal kell majd szembesülnie, tekintettel arra, hogy a kormány le akarja dolgozni az államadósságot. A Richter nem olcsó: jelenleg idei várható nyereségének tizenhétszeresén jegyezték a cikk írásakor – helyzete azóta sokat romlott miután a magyar mellett módosították az orosz gyógyszerár-támogatási rendszert is.
A belga befektetési tanácsadó az energiaszektor legizgalmasabb célpontjának a Molt tartja, mert több finomítója is van, és a gázolaj magas árrést tesz lehetővé. Mivel a dízelüzemanyag egyre népszerűbb egész Európában, várható, hogy a közeljövőben finomítói kapacitáshiány lesz. A finomítói kapacitása mellett a Mol igyekszik kiépíteni olajkitermelői üzletágát is Magyarországon, Horvátországban, Pakisztánban, és várhatóan rövidesen megállapodik az orosz Gazprommal. A Mol egyedül a magyar tőzsdeindex 30 százalékát képviseli, és logikus, hogy – mivel a BUX idén mintegy 25 százalékkal esett – a gazdasági válságtól való félelmük miatt a nemzetközi befektetők igyekeztek megszabadulni a nagyobb vállalatok részvényeitől. A trend azonban megfordulhat, ha a kormánynak sikerül úrrá lennie a költségvetési hiányon és stabilizálja a gazdaságot. A Mol ebben az esetben érdekes célpont lehet, hiszen ma nyereségének a hatszorosáért jegyzik. A cég vonzerejét növeli a nettó készpénzpozíciója és az osztalék várható jelentős növelése a következő években.
Említésre méltó még a lengyel Lotos és a török Tüpras is, de izgalmas befektetői lehetőséget kínál a cseh CEZ villanyáram-termelő. Kapacitásából bőven el tudja látni a szomszédos országok fogyasztóit is. A piaci liberalizáció következtében több közép-európai országban emelkednek az energiaárak és megközelítik az Európában zsinórmértékül szolgáló német árszintet. A CEZ jól áll készpénzzel, és várhatóan az ő osztaléka is növekszik a következő években. A cég részvényeinek árfolyama az elmúlt egy évben megduplázódott, de érdemes szemmel tartani, ha a májusi tőzsdei összeomlás megismétlődne. A cég részvényeit 2006-os nyeresége 18-szorosán jegyzik. Lengyelországban a pénzintézetek közül a BRE Bank és a Softbank lehet érdekes: a kelet-európaiak növekvő életszínvonalának és annak köszönhetően, hogy korábban alig volt lakossági bankszámla, továbbá a bankok nyeresége is emelkedőben van. Mindent összevetve: azoknak, akik riasztónak tartják a viszonylag magas árfolyamot, érdemes figyelemmel kísérniük a helyi tőzsdéket, és zavar esetén azonnal lecsapni...

Gordon Tamás
Gordon Tamás

Ez is érdekelhet