BUX 139975.07 0,25 %
OTP 45950 -0,04 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Megszüntetné a regisztrációs adót az Európai Parlament

2006. szeptember 5. kedd, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Az Európai Parlament (EP) tegnap nagy többséggel megszavazta az Európai Bizottság (EB) javaslatát a gépjárművek regisztrációs adójának felváltásáról egy környezetbarát adónemmel. Az EB adópolitikáért felelős tagja, Kovács László kezdeményezése értelmében a tagállamok öt-tíz éven belül fokozatosan kivezetnék a regisztrációs adót – amely nem minden tagországban ismert –, és a járművek adóját két lépcsőben a környezetszennyezés mértéke határozná meg. (2008 végéig az új adóformában a szén-dioxid-kibocsátás mértéke az adó 25 százalékában, 2010-ben már 50 százalékában jelentkezne.) Az EP számára a hosszabb változat, vagyis a regisztrációs adó 10 éves kifutása a kívánatos, mert így időt kapnának a kormányok az új rendszerre történő átállásra. Míg Brüsszel csupán a széndioxid-kibocsátás mértéke szerint adóztatna, az EP egyéb környezetszennyezési faktort is figyelembe venne, így a gépjármű fogyasztását és nitrogén-dioxid-kibocsátását is, tehát minél inkább környezetbarát egy jármű, annál kevesebb lenne az adókötelezettsége. A regisztrációs adó felszámolása a kettős adóztatás megszűnését is eredményezné – valójában ez volt az EB kezdeményezésének a kiindulópontja, hiszen ez ellentétes az uniós törvénykezéssel. Így az autó exportja vagy tulajdonosának más tagállamba költözése esetén elkerülik a kettős adóztatást. Ugyanakkor az EP rábólintása, bár közelebb hozta a célt, még nem jelenti a célszalag átszakítását. Ahhoz minden tagállam beleegyezése szükséges, viszont többen is ellenzik a részleges harmonizációt, például Dánia, ahol a regisztrációs adó még a jármű nettó árát is meghaladja.

Gordon Tamás
Gordon Tamás

Ez is érdekelhet