Janusz Kochanowski lengyel emberjogi ombudsman vitába szállt az Európai Parlamenttel, amely egy a homofóbia- és a rasszizmusellenes fellépés szigorítását szorgalmazó, nemrégiben hozott határozatának vitáján Lengyelországot minősítette negatív példának. A The Warsaw Voice idézi a jogászt, aki leszögezte: hazájában nem gyengül az emberek egymás iránti toleranciája. Mi sem bizonyítja ezt jobban szerinte, mint hogy az ombudsmani iroda tavaly mindössze negyven homofóbiával vagy rasszizmussal kapcsolatos beadványt kapott, miközben összességében évente 50-60 ezer emberjogi üggyel fordulnak hozzá az állampolgárok.
Az EP képviselői azonban talán nem véletlenül kételkednek a helyzet rózsás voltában. A lengyel kormányban részt vevő Lengyel Családok Ligájának politikusai ugyanis nemrégiben kavartak nagy vihart azzal a kijelentésükkel, miszerint a homoszexualitás természetellenes dolog és a homoszexuálisok pedofilok.
Tény ugyanakkor az is, hogy három év elutasítás után a hatóságok idén megengedték a másságukat vállaló lengyeleknek, hogy megtartsák „Egyenlőség” parádéjukat. Bármit is mondjanak a szélsőséges lengyel politikusok, a homoszexualitás egyre gyengébb ellenállással találkozik országukban: Varsóban virágzanak a homoszexuálisok klubjai és a másság egyre elfogadottabb jelenséggé válik. A kérdéssel foglalkozó egyik szakértő szerint olyan állapotok uralkodhatnak e téren Lengyelországban, mint amilyenek az Egyesült Államokban voltak a kilencvenes évek elején.
Így látja ezt a szejm is – a lengyel parlament határozatban utasította vissza az európai bírálatot, hivatkozva az ország történelmi múltja által bizonyított több évszázados toleranciára.
