A horvát parlament (szábor) deklarációban foglalta össze a csatlakozási tárgyalások során követendő stratégiát. A dokumentumban meghatározták, hogy a horvát tárgyalóküldöttségnek mely ágazatokban kell türelmi időt kérnie az uniós előírásokhoz való alkalmazkodásban. E szerint Horvátország a termőföldvásárlásra, -értékesítésre, a tengeri halászatra, a külföldiek ingatlanvásárlására, az állami támogatások lehető legtovábbi alkalmazására, a környezetvédelemre, hajógyártásra és kohászatra vonatkozó szabályok esetében kér tíz év türelmi időt. Zágráb egyébként arra a különleges helyzetre hivatkozik, hogy a piacgazdaság kiépítése, az egyes nemzetgazdasági szektorok versenyre való felkészítése a délszláv háború, illetve annak negatív hatásai miatt a szokásosnál jóval több időt vesz igénybe. Az Európai Unió ugyanakkor tárgyalási alapként sem kíván derogációt adni – mondta lapunknak Répásy Bálint, az ITDH Magyar Befektetési és Kereskedelemfejlesztési Kht. balkáni országokkal foglalkozó referense. A szakember lapunknak elmondta, hogy a magyar cégek a termelés, kereskedelem, idegenforgalom és a szolgáltatások területén fektették be a legnagyobb összegeket Horvátországban. A Magyarországon megtelepült horvát cégek részben gyártással foglalkoznak, illetve a kereskedelemben próbáltak szerencsét. (Ezek jellemzően alacsony tőkéjű társaságok.) EU-csatlakozásukat követően lényegesen nagyobb érdeklődés várható hazánk iránt.
A tőkefogalmi mérleg egyébként erősen Magyarország felé billen: a horvát jegybank adatai szerint 2004-ben 82,1 millió dollár értékű magyar tőkebefektetés történt Horvátországban, míg a horvátok magyarországi invesztícióinak összege alig haladta meg a 15 millió dollárt, a múlt év első kilenc hónapjában pedig 324 millió dollár állt szemben 27,6 millió dollárral. Magyarország egyébként Ausztria, Németország és Olaszország után a negyedik legnagyobb befektető Horvátországban.
A közeljövőben fontos eseményre kerül sor a kétoldalú gazdasági kapcsolatokban: a május 24-én kereskedelemfejlesztési céllal tartandó orvostechnikai üzletember-találkozón az ITDH Magyar Befektetési és Kereskedelemfejlesztési Kht. együttműködési megállapodást köt a Horvátországban hasonló tevékenységet folytató partnerszervezetével.
