BUX 140082.71 0,33 %
OTP 45760 -0,46 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Kimúlnak a centek?

2004. augusztus 31. kedd, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Az euróövezet újabb állama, ezúttal Németország készül arra, hogy kivonja a forgalomból a két legkisebb pénzérmét, mert előállítási költsége meghaladja a névértéket. Az Európai Unió legnagyobb tagállama, Németország döntése alighanem megpecsételi az egy- és kétcentesek sorsát. Egyelőre ugyan csupán Finnország – mégpedig az euró bevezetése kezdetétől – nem használja az aprópénzt, alkalmazza az árak le- illetve fölkerekítését, de hasonló lépésre készül szeptember elsejétől Hollandia, és már Belgium is jelezte ebbéli szándékát. A pénzérme előállítási költsége – különösen most, hogy drágulnak a fémek – már meghaladja a névértéket, továbbá az érmék szállításán is lehetne takarékoskodni – érvelnek. A fogyasztóknak nem kell drágulástól, inflációtól félniük: az árak ugyanis nem változnak, csupán a végösszeget kerekíti az eladó le- vagy fölfelé.
Még mindig napirenden van az a terv, hogy az amerikai egydollároshoz hasonlóan legyen egyeurós bankjegy, aminek lélektani jelentősége van, inkább képviseli az euró értékét. Ez ügyben az Európai Központi Bank készít jelentést, mint ahogy várhatóan javasolni fogja, hogy változtassanak az öteurós bankjegy papírján is. Az eddigi tapasztalatok szerint túlságosan hamar rongyolódik el, és mivel a legkisebb címletű bankjegy, a kereskedők inkább őrzik váltópénznek, ritkán kerül vissza a bankokhoz, ezért nehéz lecserélésük.

Gordon Tamás
Gordon Tamás

Ez is érdekelhet