Az EU brüsszeli bizottsága kilenc tagállamot perel be az unió luxemburgi bíróságán, mert azok továbbra is adósak összesen hét különböző jogszabály átvételével. A határidő mindegyik passzus esetében több mint egy évvel ezelőtt lejárt, és az ismételt figyelmeztetések nem használtak. A levegő minőségének javítása érdekében így Brüsszelnek nem maradt más eszköze, mint hogy bírósági ítélettel kényszerítse ki a direktívák elfogadását. Olaszország, Spanyolország, Németország, Luxemburg, Ausztria, Belgium, Hollandia, Portugália és Görögország kerül a vádlottak padjára, például a hulladékégetésre vonatkozó normák át nem vétele miatt. Ugyancsak direktíva korlátozza a benzol- és szén-monoxid-kibocsátást, ennek átvételi határideje 2002. december 13-án járt le, míg például a kén-dioxid- és nitrogén-dioxid-szennyezés megengedett mértékét szabályozó direktívát 2002. november 27-éig kellett volna átültetni a nemzeti törvénykezésbe.
Bizonyos esetekben a bizottság most sem perel - ha egy adott tagállam csak részben teljesíti kötelezettségét, akkor írásos felszólításban kap türelmi időt -, más esetekben viszont akkor is eljárást kezdeményez, ha nincs közvetlen bizonyítéka a jogszabálysértésre. Néha éppen ez szolgáltat okot a közbelépésre, a tagállamoknak ugyanis gondoskodniuk kell egy országos megfigyelő rendszer felállításáról, amely rendszeres adatgyűjtéssel igazolja, hogy érvényt szereznek az előírásoknak. Ausztriának többek közt azért kell felelnie, mert egyes folyékony üzemanyagok kéntartalmának évekre lebontott nyomon követésével adós, még a 2001-re vonatkozó jelentését sem nyújtotta be. Ugyanez vonatkozik a légtér ózonrétegének védelmére elfogadott direktívára, amely szintén előírja a mérőállomások adatainak Brüsszelbe való továbbítását és részletes jelentést a káros anyagok kibocsátásának korlátozását szolgáló intézkedésekről.
