BUX 139885.15 0,74 %
OTP 45900 1,32 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Szabad lesz a holland munkapiac is?

Hollandia várhatóan fölsorakozik azokhoz az EU-tagállamokhoz, amelyek azonnal megnyitják munkaerőpiacukat az újonnan csatlakozó országok előtt. Bár Hága is élni akart az átmeneti korlátozással, egy most publikált jelentés nem lát okot az elzárkózásra.

2004. január 20. kedd, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A holland tervhivatal tanulmánya szerint évente legfeljebb öt és tízezer között lesz azoknak a száma, akik a csatlakozást követően a kelet-közép-európai országokból Hollandiában keresnének munkát. Ezeknek a zöme a visegrádi államokból kerülne ki, tehát Lengyelországból, Szlovákiából, Csehországból és Magyarországról. Ma évente mintegy 1500-an érkeznek innen, nem számítva a közel 10 ezer idénymunkást, akik csak néhány hónapig tartózkodnak Hollandiában. A holland népjóléti minisztérium megrendelésére készült jelentés szerint a migráció jelentősen csökken 2006-tól, amikor a most még korlátozást alkalmazó szomszédos országok piacot nyitnak. Vagyis a hivatal nem látja értelmét annak, hogy a kormány korlátozza a munkaerőpiacot a májusi bővítéstől.
A holland kormányra a közelmúltig nagy nyomás nehezedett, hogy legalább két évig ne nyisson piacot, ám a mostani jelentés várhatóan kedvező irányban befolyásolja a döntést, legalábbis ilyen értelemben nyilatkozott a liberális koalíciós partner, a VVD. Ráadásul, mint a jelentés rámutat, az újonnan érkező munkakeresők nem kapnak semmiféle segélyt, tehát rá lesznek utalva arra, hogy elfogadják az éppen kínálkozó munkaalkalmat. Márpedig a nagy munkanélküliség mellett még mindig akadnak nehezen betölthető állások, amelyek problémája így megoldódik. Ha az 5-10 ezerre becsült bevándorlószám az alsó határ közelében marad, ez nem jelent extra terhet. Ha a tízezer lesz reálisabb, akkor a betelepülők hozzájárulnak a magasabb munkanélküliséghez, mert a helyiek elől vesznek el munkát, ez esetben az államnak 70 millió euróval több munkanélküli-segéllyel kell számolnia.
Mint ismert, az unió fenntartja magának azt a jogot, hogy bármely tagállam - indokolt esetben - maximum hét esztendeig elzárhatja munkaerőpiacát a csatlakozók elől. Ausztria, Németország, Franciaország, Spanyolország és Belgium egyelőre kétéves tilalmat jelentett be, utána felülvizsgálnák a döntést. Finnország csupán Ciprus és Málta esetében volna nagyvonalú - onnan nem fenyegeti invázió -, de a nyolcaktól elzárkózik, ami főként a baltiakat érinti. A dán szakszervezetek követelésére a koppenhágai kormány azokban a szektorokban nyit, ahol szavatolják, hogy a helyi bértarifát alkalmazzák, így biztosítják, hogy az elvileg olcsóbb kelet-európai munkaerő ne nyomja le a béreket. Nagy-Britannia és Írország viszont nem léptetne életbe korlátozást. A hágai kormány ezen a héten vitatja meg a jelentést.

Gordon Tamás
Gordon Tamás

Ez is érdekelhet