Az Európai Parlament 2008-ig megszüntetné a különböző nemzeti vasúttársaságok monopoliumát, s a személy- és teherszállító szolgáltatások liberalizálását már 2006-ban elkezdenék.
Franciaország, Belgium és Luxemburg kormányai - a szakszervezetek megmozdulásaitól tartva - máris bejelentették, hogy nem értenek egyet a parlament tervével. Azok az országok, amelyek támogatják az elképzelést, úgy gondolják, hogy a meglévő rendszert mindenképpen fel kell frissíteni, újjá kell szervezni.
A parlament szerint a közös európai szállítási politika ellenére a vasúti szektornak továbbra sincs valós belső piaca, annak ellenére, hogy Nagy-Britannia, Dánia, Németország és Svédország már megnyitották saját vasúti piacukat. Az EU közlekedési miniszterei március végén tárgyalják az Európai Parlament javaslatát.
