A szakképzés reformja keretében indult el a tiszkek kialakítása. Az első nemzeti fejlesztési terv forrásaiból, uniós társfinanszírozással tizenhat tiszk létesítésére írt ki pályázatot a szakképzésért felelős minisztérium. A program keretében az egymással összefogó szakiskolák több száz milliós, olykor milliárdos fejlesztési támogatásra pályázhattak, amiből közös tanműhelyet létesíthettek, modern eszközöket és műszereket szerezhettek be. Kézzelfogható eredménye is van a pályázatoknak, hiszen sorra adják át az elkészült épületeket, műhelyeket, legutóbb például az egri és az Észak-pesti Térségi Integrált Szakképző Központot (ÉPTISZK, lásd képünkön). Az előbbit mintegy egymilliárd, az utóbbit 1,8 milliárd forintból valósították meg, amiből 1,5 milliárd volt az uniós, 300 millió forint pedig fővárosi önkormányzati támogatás.
A hat szakiskola összefogásával kialakított egri intézményben elsősorban hiányszakmákat oktatnak majd, CNC-forgácsoló, nyomdaipari, kiskereskedelmi és elektrotechnikai tanműhelyek mellett egy vállalkozói szaktantermet és egy konferenciatermet is kialakítottak. Emellett felnőttképzések indítását is tervezik a térség munkaerő-piaci helyzetének javítása érdekében, továbbá az intézmény feladatai közé tartozik a pályaorientáció és az átképzés is. A hevesi megyeszékhely emellett egy szakképzés-szervezési társulás létrehozását is tervezi a képzések színvonalának javítása érdekében, mivel a megye szakiskoláinak fele a városban van, ám a diákok hatvan százaléka más településekről érkezik.
Az ÉPTISZK létrehozására társult fővárosi iskolák diákjai már a három éve zajló projekt alatt számos változást tapasztalhattak többek közt az oktatás elméleti és pedagógiai színvonalában, de kétségkívül a legnagyobbat a júniusban átadott, ötezer négyzetméteres központi tanműhely használatba vételekor. A program keretében anyagvizsgálati, hidraulika-pneumatika, haszongépjármű-diagnosztikai műhely-labort, CNC- és hagyományos forgácsoló, gépjármű-karosszérialakatos, gépjárműszerelő-műhelyt, e-oktatóközpontot, szervertermet, gépészeti számítógépes tantermet, védőgázas hegesztő kabinetet, továbbá szociális, adminisztrációs és szakoktatói blokkokat alakítottak ki és szereltek fel a legmodernebb eszközökkel.
A tiszkek tanulói a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara gondozásában lévő szakmák esetében már az új, munkaadói igények szerint kidolgozott szakmai és vizsgakövetelmények szerint tanulnak. Ősztől pedig már az új, moduláris rendszerű, OKJ szerinti képzések indulnak el. Időközben megjelentek az Új Magyarország fejlesztési terv keretében az újabb tiszkek létesítését támogató pályázatok is. A szakképzésért jelenleg felelős szociális és munkaügyi tárca további 30-40 tiszk létrehozásának támogatását fontolgatja. Az első térségi integrált szakképző központok tapasztalatai alapján némiképp változott a koncepció: a jövőben a támogatott időszak lezárulása után minden intézménytől elvárják az önfenntartást.
