BUX 139495.62 1,36 %
OTP 44920 2,14 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Csődöt jelent a Transelektro

2006. június 1. csütörtök, 08:11

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Felszámolása még nincs napirenden, de ma délelőtt várhatóan csődöt jelent a Transelektro-csoport vezető cége, a Ganz Transelektro Villamossági Zrt. - tudta meg a Népszabadság. A lap információi szerint az ipari holding megmentésére szövetkezett bankkonzorcium megszűnt, és a pénzintézetek azonnali inkasszót jelentenek be. Az biztos, hogy a Transelektro vezetőinek tegnapig nem sikerült megállapodniuk a kilenc hitelező bankkal az ipari csoport életben tartásáról és az 50 milliárdnyi hitel átütemezéséről. A tárgyalások a Magyar Hírlap szerint ma még folytatódnak, de úgy tudni, a pénzintézetek álláspontja az, hogy a Transelektro megmentése túl sokba kerülne, és a Vegyépszer-Közgép-Resonator befektető hármas által kidolgozott megmentési terv támogatása helyett a bankok a cég vállalkozásainak felszámolásánál próbálnak majd visszanyerni valamennyit 50 milliárd forintnyi hitelükből - ha a felszámolást az új tulajdonosok nem tudják megakadályozni. A hvg.hu és a Népszabadság szerint egyre valószínűbb, hogy a pénzintézetek május 31-ével lejáró moratóriuma után csődvédelmi eljárást kezdeményeznek a GTV Zrt.-nél, amely így megkezdi az egyezkedést a pénzükért sorban álló hitelezőivel és szállítóival. Tímár Gyula, a társaság elnöke ezt a Népszabadságnak se megerősíteni, se cáfolni nem kívánta, csak annyit mondott, hogy a soron következő lépéseket csütörtök délelőtt hozzák nyilvánosságra. Más forrásból úgy tudni, a hitelező pénzintézetek már elengedték a Transelektro kezét, és miután tegnap délután lejárt a törlesztésre adott moratórium, hozzávetőleg 13 milliárd forintnyi hitel azonnali kifizetése vált esedékessé, amit a bankok előreláthatólag azonnali inkasszóval próbálnak majd behajtani. A Transelektro emellett búcsút mondhat az MFB Zrt. védőernyőjének is, az állami bank ugyanis a Népszabadság információi szerint tegnap eladta a tulajdonosok által egymilliárd forint erejéig feltőkésített - a Vegyépszer Magyar Útépítő Kft.-jéből létrehozott - Transelektro Fővállalkozó és Szolgáltató (TFSZ) Kft.-nek a GTV-ben meglévő tulajdonrészét, így az állam - tulajdonosként - kiszállt a cégcsoportból. (A Magyar Hírlap szerint az MFB kivásárlása egyelőre csak lehetőségként került szóba.) A 42 százaléknyi, ötmilliárd forint névértékű részvénycsomag ára egyelőre nem ismert, de ha eladta, valószínű, hogy az MFB töredékáron értékesítette a pakettet. A hírek szerint a Ganz Transelektro Közlekedési (GTK) Zrt. is kénytelen lesz csődvédelmet kérni, így egyre biztosabbnak látszik, hogy nem vesz majd részt a BKV új metrókocsijainak gyártásában, amelynek szerződését éppen tegnap írták alá. A legjobb helyzetben valószínűleg a Ganz Transelektro Energetikai és Környezetvédelmi (GTEK) Zrt. van, a hiteleire adott moratóriumot ugyanis június 9-ig meghosszabbították. A bennfentesek szerint az egyetlen kiutat most az jelentheti, hogy a TFSZ átveszi a GTEK még életképes projektjeit, így a tulajdonosok új cégébe kerülhet a Paksi Atomerőmű Zrt.-vel kötött, a hírek szerint évi mintegy másfél milliárd forint értékű karbantartási szerződés, és gazdát cserélhet a tuzlai és a zilahi erőmű építésének szerződése is. Erről állítólag az egyezség lényegében már megszületett, de az adásvétel lebonyolítása és a pénzátutalás még hátravan. A Transelektrón belül úgy látják, mindez azt jelentheti, hogy a vállalatbirodalomnak az új tulajdonosok kezében megvan az esélye a túlélésre, az önerős reorganizációhoz azonban a társaságnak mielőbb meg kellene egyeznie hitelezőivel a cégcsoport 50 milliárd forint összértékű hiteleinek diszkontált áron történő megvásárlásáról, a holding vállalkozásainak életben tartásához pedig elkerülhetetlen, hogy a tulajdonosok tekintélyes összegekkel járuljanak hozzá a tartozások rendezéséhez, a folyamatban lévő projektek végigviteléhez. Ezt ugyanakkor kétségessé teszi, hogy a hírek szerint még a június elején esedékes bérek kifizetésére sincs meg a fedezet, ami jelentheti azt is, hogy a Transelektro cégei közül több legkésőbb a nyár derekán felszámolás alá kerül, és ‘örökségükön’ a bankok és a jelenlegi tulajdonosok együtt osztozkodnak majd. Ha így lesz, a legrosszabb helyzetbe a cégek beszállítói kerülnek, akik követeléseiknek töredékét szerezhetik vissza, reményt pedig legfeljebb az adhat nekik, hogy az életképes beruházások befejezéséhez a TFSZ-nek is szüksége lesz a külső partnerek munkájára. (Nszab. 14. old., MH 11. old.)

Napi Online Gazdaság
Napi Online Gazdaság

Ez is érdekelhet