Az energiaellátás biztonságáról folytattak tárgyalásokat pénteken a visegrádi országok, Ausztria, Horvátország, Szlovénia és Románia energiapolitikai vezetői. A találkozót Kóka János gazdasági miniszter kezdeményezte. A résztvevők megállapodtak abban, hogy közös energiabiztonsági stratégiát dolgoznak ki, amely beépülhet az EU március végére elkészülő energiapolitikai irányelvébe. Felvetették azt is, hogy tárgyalásokat kezdeményeznek az EU és Oroszország között. Szóba került a térség energetikai rendszereinek összekapcsolása és egy uniós megfigyelőközpont létrehozása is. Az Észak-Afrikából érkező cseppfolyós gáz (LNG) tárolására alkalmas adriai terminál és a hozzá kapcsolódó 800-1000 kilométeres vezeték építéséről már elvi megállapodás született a múlt heti magyar-horvát kormányülésen, és a tervek között szerepel a magyar és a román gázhálózat összekapcsolása is. A tárgyaló felek gyorsítanák a Szlovénia felől érkező Nabuco gázvezeték építését is, amely öt éven belül megkezdhetné működését. Lengyelország egy norvég gáz fogadására alkalmas LNG-terminál létesítését fontolgatja. A tanácskozás márciusban folytatódik a balti és további balkáni államok bevonásával. (NSZ jan. 28., 11. old., Nszab. jan. 28., 16. old., MN jan. 28., 15. old., NG jan. 30., 2. old.)
