Az elmúlt 2-3 évben egyértelműen csökkent a földgázfelhasználás, amiben valószínűleg nagy szerepük van az áraknak is. Számos alternatív fejlesztés zajlott, az új gázfogyasztók száma pedig meredeken esett vissza; a lakossági felhasználás vélhetően jó esetben is csak stagnálhat a következő években - monda Holyevácz Csaba, a Tigáz Zrt. igazgatója a II. Energy Summit Hungary energiakonferencián. Az árak szempontjából a szabad piac további kibontakoztatása, a versenyhelyzet fokozása jelenthet megoldást. Amíg azonban a piaci viszonyok nem tükröződnek az árakban, a szolgáltatók pedig extra terhelést viselnek, nehéz lesz megoldást találni - tette hozzá Holyevácz. Az egyetemes szolgáltatói árakat a kormány tisztán politikai alapon állapítja meg, azoknak nem sok közük van az importárakhoz; a szolgáltatók már tavaly is veszteségesek voltak, szemben a kabinet által kommunikáltakkal - mondta az egyik hozzászóló. Azonban a gáziparnak is önkritikát kell gyakorolnia, a veszteség ugyanis sokszor abból adódik, hogy az iparágnak nem sikerül a fogyasztói igényekre szabnia a kínálatát, noha gyakran a fogyasztók sem képesek igényeik pontos meghatározására.
Az elmúlt három év tendenciái elosztói szempontból is igen kedvezőtlenek voltak, folyamatosan csökkenő elosztott gázmennyiséggel - mondta Csallóközi Zoltán, a Főgáz Földgázelosztási Kft. hálózati igazgatója. A fogyasztás becslése éves távlatokban a jóslás kategóriájába esik, a jövőbeni fogyasztás nagyban függ a közép- és hosszú távú kilátásoktól, különös tekintettel az árakra - tette hozzá Zsuga János, az FGSZ-Mol Földgázszállító Zrt. vezérigazgatója. Bár az importárakra csak szerény ráhatása van, azonban a magyar gázipar feladata, hogy a rendszerhasználati tétel oldaláról vizsgálja azokat a lehetőségeket, amelyekkel csökkenthetők a fogyasztókat terhelő költségek. Magyarországon a piacosodásban komoly előrelépés történt az elmúlt időben - hangzott el a konferencián. Az összfogyasztás részben a válság hatására mélypontra csökkent, a teljes 2009-es magyar földgázfogyasztás fele már a szabad piacon teljesült. A gáztőzsde szerepéről szólva Szilágyi Zsombor, az EMFESZ igazgatója úgy vélte, ezzel a piac előbb-utóbb a hosszú távú földgázszerződéseket is kiválthatja, mint Nagy-Britanniában. A jelenlegi klíma azonban nem kedvez a földgázkereskedelmi piac megerősödésének, különös tekintettel a földgázszektort is érintő adózási változásokra - tette hozzá Zsuga.
