A már egyszer halasztott, szeptember végi határidőre sem készült el a Nemzeti Megújuló Cselekvési Terv. Szakértők szerint a november végi új időpontra a hazai érdekeket jobban szolgáló dokumentum születhet.
A megújuló energia ágazat szereplőinek véleménye szerint bölcs döntés volt, hogy a magyar Nemzeti Megújuló Cselekvési Terv nem került ki Brüsszelbe korábbi formájában. A dokumentum hiányos volt, számos eleme nem volt összhangban a vonatkozó uniós irányelvvel, illetve nem szolgálta a magyar érdekeket. Valószínűleg, mindezt mérlegelve döntött úgy a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium (NFM), hogy mégsem küldi ki Brüsszelbe az anyagot. A késés miatt az Európai Bizottság figyelmeztető levelet intézett több uniós tagállamhoz, a lépés az úgynevezett uniós jogsértési eljárás első lépcsőjének számít. Az NFM megvizsgálja az Európai Bizottság levelében foglaltakat, majd határidőre megválaszolja azt - közölte érdeklődésünkre a tárca. A késéssel Magyarország nincs egyedül, Lengyelország, Belgium, Észtország, Lettország és Szlovákia sem juttatta el időben cselekvési tervét. Mindenesetre a kéthónapos haladék, amit Magyarország a terv benyújtására most kapott, jó lehetőség lehet arra, hogy egy, az ország érdekeit jobban szolgáló szabályozás szülessen. Szakértők szerint a jogi szabályozás átalakításában mutatkozó magyar késlekedés részben az előző kormány jogszabály-vásárlási gyakorlatából ered, amely meglehetősen kusza helyzetet eredményezett. Miután a jogszabályalkotás módszerei közé bekerülhetett a jogszabályvásárlás is, a megújuló energiaforrások alkalmazásában és az ezt szolgáló háttéripar kialakításában az ország a lehetségesnél hátrányosabb helyzetbe manőverezte magát, így a nemzetközi gazdasági versenyben ezen a területen is háttérbe került. Az új kormány új munkacsoportot állított a feladatra. A Nemzeti Megújuló Cselekvési Terv véglegesítése jelenleg zajlik, az új kormány ugyanis a nemzeti érdekekkel összhangban szükségesnek tartotta a prioritások átstrukturálását, a nagyobb munkahely-teremtési potenciállal rendelkező kisebb, helyi megoldások irányába történő elmozdulást - közölte érdeklődésünkre az NFM. A kormány célja a lehető leghamarabb - de a kellő egyeztetések lefolytatása után - elküldeni a Bizottságnak Magyarország Nemzeti Megújuló Cselekvési Tervét. A kormánynak határozott szándéka teljesíteni 2020-ig az Európai Unió által előírt 13 százalékos megújulórészarányt - tették hozzá. Az NFM az új verziót a honlapján elérhetővé teszi, és a tervek szerint egyeztetés is lesz. Mielőtt a bizottságnak megküldik, az újraértékelt tervről társadalmi partnerekkel konzultál a tárca. Ennek első fázisa - mintegy 25 civil és szakmai szervezet bevonásával - szeptember 17-én volt. A megújuló cselekvési terv kidolgozása és a társadalmi egyeztetés jelenleg is zajlik, a folyamatban egyebek mellett a Magyar Energia Hivatal és az Energia Klub is részt vesz.Úgy tűnik, a terv jó utat jelöl ki - mondta lapunknak Varga Katalin, az Energia Klub munkatársa, megújuló energia projektvezetője. A dokumentum a megújuló energiaforrások 2020-ra előírt arányának elérése érdekében tett és teendő lépéseket rögzíti. Magyarország kötelezettsége 13 százalékos részarány, a szaktárca adatai szerint tavaly a hazai az összes energiafogyasztás 7,3 százaléka származott megújuló forrásból, míg 2008-ban még 5,9 százalék volt ez az arány.
