A multinacionális kólagyártók megjelenése nyomán átalakul az elmúlt években növekedésnek indult gyümölcslégyártás. A termékdíjas elképzelések miatt aggódó, folyamatosan fejlesztő gyártók a fogyasztás szezonális ingadozását új típusú termékekkel igyekeznek ellensúlyozni. Terjednek a vitaminokkal dúsított, a sportos életmódhoz ajánlott, a csökkentett energiatartalmú és a reggelihez ajánlott italok. Az Élelmiszer magazin adatai szerint a háztartások 80-90 százaléka vásárol gyümölcslevet, átlagosan háromhetenként egyszer. Az öt legnagyobb gyártó, a Sió-Eckes, a Rauch-Hungária, az Olympos Top, az Elma és a Szobi Szörp fedi le a piac 80 százalékát. Ez az arány hamarosan megváltozhat, miután a Coca-Cola a Cappy, a Pepsi pedig a Toma márkával megjelent ebben a szegmensben is. (VG 10. old.)
