Ma már gyakorlatilag nem készül kenyér mesterséges adalékanyagok nélkül - állítják a pékek. Hogy miért, azt többen többféleképp magyarázzák. Van, aki a liszt minőségére panaszkodik, mások szerint a csak lisztből készült kenyér nagyon drága lenne, megint mások azt mondják, hogy az olcsón beszerezhető javító és kelésgyorsító anyagokkal gyorsabb, így termelékenyebb a sütés. Gond azonban nemcsak az olcsó, de a drága "igazi" kenyérrel is van. A rozsoskenyérben sokszor malátával pótolják a rozslisztet, a biokenyérben használt magvakat pedig gyakran egyáltalán nem vegyszer- és műtrágyamentes körülmények közt termelik. (Nszab., 17. old.)
