A megszorító intézkedések miatt várhatóan megáll a termőföld árának emelkedése, mivel a gazdáknak művelésre is alig lesz pénzük, nemhogy vásárlásra - írja a Magyar Hírlap. A termelőknek ugyanakkor igyekezniük kellene birtokaik növelésével, hiszen 2011 után lejár az uniós polgárok földvásárlására szóló moratórium. A közeljövőben viszont mindenképpen stabilizálja a földárakat a potenciális vevőkör szűkülése. Pénzügyi befektetők főként azért vásárolnak, hogy 2011 után továbbadják a parcellákat az uniós gazdáknak, ám a termelés drágulása miatt az ár aligha emelkedik tovább. Egy hektár ma 350-450 ezer forintba kerül, de Pest megyében 900 ezer forint fölött is kínálnak szántót. Ezzel szemben az EU-ban 2-5 millió forint között mozognak az árak. Bár elméletileg öt-tízszeres áremelkedés következhet be, ha az árak közelítenek az uniós szinthez, ekkora drágulásra hosszabb távon sem lehet számítani. Egyrészt azért, mert hazánk távol esik az EU központjától, másrészt pedig túlkínálat van jó földből a kontinensen, így a magyar árnövekedéssel párhuzamosan csökkeni fognak az európai árak is. (MH 12. old.)
