Varga Attila, a Budapesti Rendőr-főkapitányság bűnügyi főosztályának alosztályvezetője a Népszavának elmondta, a csalások ügyében még 2004 elején kezdődött a nyomozás, akkor ugyanis egyre több bejelentés érkezett a rendőrségre új autók ellopásáról. Ezzel párhuzamosan az ország keleti településein, Nyíregyházán és Mátészalkán a bankok kezdtek el vizsgálódni, mert feltűnően sok "hiteles" autó esetében késtek a részlet befizetésével a lízingelők. Gyanússá vált az is, hogy bizonyos településen ugyanabban az utcában élő családok lízingeltek ugyanolyan típusú autókat, sőt előfordult, hogy egy családnak több tagja lízingelt Suzuki Ignist. Miután a két nyomozás összeért, kiderült, hogy két büntetett előéletű személy áll a csalássorozat mögött. A főszervezők többnyire segélyből élő, szegény embereket - 26 személyt - beszéltek rá arra, hogy lízingeljék a gépkocsikat, amelyekről pár hónappal később bejelentették, hogy ellopták őket. A 30 lízingelt autót a főszervezők többnyire Ukrajnában illetve Kelet-Magyarországon próbálták eladni hamis papírokkal. Eddig a lízingelt autók csaknem fele került elő. A fővárosban bejelentett gépjármű-lopások 34 százalékáról egyébként később kiderül, hogy nem lopás, hanem lízingcsalás vagy hitelsértés történt. (NSZ 16. old.)
