A tartósan magas olajárak miatt jelentős gázáremelés várható a nem lakossági körben - jelentette be tegnap Hernádi Zsolt, a Mol Rt. első embere. A társaság úgy számol, hogy idén júliustól jövő június végéig mintegy 30 százalékkal drágul majd az import gáz, ha nem változik a dollár árfolyama, más elemzések pedig 25 százalék körüli emelkedést jósolnak. A Népszabadság úgy tudja, a hatósági gázárak ennél jóval kisebb mértékben nőnek majd, a lakosság előreláthatólag 6-7 százalékkal fizet majd többet. Hogy mikortól, egyelőre nem tudni, az viszont biztos, hogy október 1-jétől nem lesz emelés, azt ugyanis már egy hónappal előbb be kellett volna jelenteni. A legújabb változat szerint az is valószínű, hogy ha októberben drágul a gáz - és a mostani elképzelések szerint ez várható -, akkor januárban már nem fog, és a következő korrekcióra is csak júliusban kerül majd sor. A nem lakossági fogyasztók 10 százalékot meghaladó mértékű drágulásra számíthatnak, az így keletkező többletbevételből pedig a Mol feltöltheti azt a lakossági kompenzációs alapot, amelyet tavaly októberben hoztak létre, és amelybe a társaság fogyasztás idén 35 milliárdot fizet be. Erre megvan a pénze a Molnak, a jövő évi keretre azonban már nem, mert az még az alacsonyabb gázárakhoz igazodik. (Nszab., 15. old., NG 11. old., VG 14. old., MH, 12. old., MH, 10. old.)
