Elkezdődött az aratási szezon a hazai gazdaságoknál. Az őszi árpát Baranya, Bács-Kiskun, Békés és Csongrád megyékben már vágják, az őszi búza aratása pedig a jövő héten indul. A szakmai szervezetek becslése szerint hektáronként 4 tonnát meghaladó, összesen pedig 4,5-5 millió tonna termés várható, amely kétmillió tonnával haladja meg a hazai szükségletet. Ágazati szakértők úgy vélik, hogy a 2004 novemberétől fizetett, 25 600-25 800 forintos tonnánkénti intervenciós árból kiindulva a saját raktárral rendelkezőknek jó minőség esetén 24 ezer forint alatt nem érdemes értékesíteni a termést. A Hungária Közraktározási és Kereskedelmi Rt., valamint a Raiffeisen Bank Rt. devizaalapú közraktározási ajánlata jóval kedvezőbb az általános közraktári feltételeknél, bár, ez árfolyam-kockázatot jelent a termelőknek, mivel az ajánlatban nem rögzített a forintárfolyam - tették hozzá a gabonaszakértők. A termelők számára fontos, hogy az intervenció felvásárlás minőségi feltételei nem olyan szigorúak, mint a magyar szabványban meghatározott étkezési búza esetében, így a termés döntő része, így az úgynevezett takarmánybúzát is fel lehet ajánlani az intervenció keretében. Egy tegnapi rendezvényen a Francia Gabonatermesztők Szövetségének elnöke arról beszélt, hogy a magyar búza az ország uniós csatlakozásának első évében kiszorította a franciát az olasz piacról, ám Jean-Jacques Vorimore szerint ezzel csak a régi rend állt helyre, mert ezt a vidéket évszázadok óta a magyar búza táplálta. A szakember ezzel együtt azt tanácsolta a magyar termelőknek, hogy a dunai vízi utat kihasználva törjenek be az észak-európai piacokra, ahonnan az észak-amerikai búzát képesek kiváltani. (NG 1., 3. old., Nszab., 15. old.)
