A pékek idén 10-15 százalékos áremelést tartanak szükségesnek emelkedő termelési költségeik fedezése érdekében. Ilonka Boldizsár, a Magyar Pékszövetség megbízott elnöke elmondta: a sütödék 30 százaléka zárhat be rövid időn belül, mivel nem tudják fedezni működésük költségeit. Jelenleg egy kilogramm fehér kenyér előállítása 110-120 forintba kerül, a 25-30 százalékos árréssel alakul ki a 160 forint körüli kiskereskedelmi ár. A szövetség a GVH-hoz fordul, mert kifogásolja, hogy a hipermarketekben működő pékségek termelési költsége jóval elmarad az átlagostól. A szervezet hatósági minimálár bevezetését is sürgeti, ami a mindenkori önköltségi szintet jelentené. A Pékszövetség szerint a kereskedelmi láncok megsértik az agrárrendtartási törvényt, amely tiltja a kenyér önköltségi ár alatti értékesítését. A tömörülés úgy véli, az áruházak nem tartják be az élelmiszerbiztonsági előírásokat és megsértik a számviteli törvény előírásait is, mivel keresztfinanszírozással érik el az alacsonyabb árat. Vámos György, az Országos Kereskedelmi Szövetség főtitkára közölte: a hipermarketekben működő pékségeket a hatóságok engedélyezték és ellenőrzik az ott folyó munkát is. Danks Emese, a Tesco kommunikációs igazgatója elmondta, hogy a Tesco saját HACCP-rendszer szerint dolgozik. Gillemot Katalin, az Auchan Magyarország igazgatói asszisztense kijelentette: pékségeik azért tudnak olcsón termelni, mert a nagy mennyiség miatt költséghatékonyan dolgoznak. (NSZ jún. 26., 5. old., Nszab. jún. 26., 14. old., MH jún. 26-27., 9. old., MN jún. 26., 1., 11. old.)
