Sok pénzt hozhat a tavalyinál 80 százalékkal jobb, 5,3 millió tonnás búzatermés a spekulánsoknak, akik azt használják ki, hogy az EU által meghirdetett, tonnánként 26 ezer forintos intervenciós ár, amely már nyereségessé tenné a termelést, csak november 1-jétől él, sok gazdának azonban nincs pénze, hogy addig tárolja a gabonát, ezért kénytelen azt olcsóbban eladni. Hírek szerint a kiszolgáltatott termelőket kerülgető felvásárlók tonnánként 16-18 ezer forintot kínálnak a lábon álló búzáért, és bár ez a pénz még a termelés költségeit sem fedezi, állítólag sokan ráállnak az üzletre. Lakatos Zoltán, a Magyar Gabonafeldolgozók, Takarmánygyártók és Kereskedők Szövetségének elnöke szerint a gazdáknak nem kell idő előtt, áron alul megválniuk a búzától, mert több bank is kidolgozott olyan konstrukciót, amely alapján november 1-je előtt megkaphatják a az intervenciós ár 95-98 százalékát. (MH, 11. old., VG 6. old.)
