BUX 139495.62 1,36 %
OTP 44920 2,14 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Befellegzett a "bűnbánó" japán papíriparnak?

Akár az egész japán papíripar belebukhat abba, hogy kiderült: a vezető japán papírgyárak csaknem egy évtizeden át nem a valós adatokat közölték a fogyasztókkal az általuk gyártott papírok újrahasznosításának mértékéről.

2008. július 18. péntek, 00:30

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Kártyavárként omlott össze Japán vezető papíripari vállalatainak hírneve, miután napvilágra került, hogy újrahasznosítottként hirdettek, illetve értékesítettek olyan papírféléket, amelyek valójában nem voltak azok - írja az amerikai ethicalcorp.com portál. A szigetország papíripari cégeinek immár mintegy négyötödét érintő botrány során bevallották, hogy az újrahasznosítás arányainak megjelölésénél "túlzó kifejezésekkel" láttak el például képeslapokat, másoló- és nyomtatópapírokat, pedig azok a valóságban kisebb mértékben vagy egyáltalán nem tartalmaztak ilyen anyagokat. Az ügy pikantériája, hogy ez a fajta csalássorozat egy évtizede folyt zavartalanul, és csak idén év elején került napvilágra, amikor a japán posta sajtótájékoztatón jelentette be: az általa eladott milliónyi karácsonyi üdvözlőlap nem olyan mértékben környezetbarát, mint ahogy azt azokon feltüntették. Egyúttal megnevezték a két képeslapgyártó "fő bűnöst": az Oji Paper és a Nippon Paper papírcégeket. Utóbbi bevallotta, hogy a képeslapokon megjelölt 40 százalékkal szemben mindössze egy százalékban reciklált tartalmúak. Az Oji Papernél pedig még "egyszerűbben" cselekedtek: az általuk gyártott képeslapok egyáltalában nem tartalmaztak újrafeldolgozott alapanyagot, pedig ennek arányát ők is 40 százalékban jelölték meg. Innen már csak néhány lépés vezetett el a többi nagyágyú: a Daio Paper, a Mitsubishi Paper Mills, a Chuetsu Pulp & Paper, a Hokuetsu Paper Mills, a Kishu Paper, a Tokushu Tokai Holdings és a Marusumi Paper "bűnbánó" cégek jelentkezéséig.
A hónapról hónapra dagadó botrány nyomán Akira Amari japán gazdasági miniszter eljárást kezdeményezett az érintett cégek ellen, amelyek azzal próbáltak védekezni, hogy nem volt elegendő hulladék papír "alapanyag", illetve a használatuk a minőség rovására ment volna. A kritikus hangok szerint azonban ezek csak kifogások: a hamisítás valódi célja az volt, hogy jobban illeszkedjenek az egyre környezettudatosabb vásárlók elképzeléseihez és könnyebben jussanak olyan kormányzati megrendelésekhez, amelyeknél alapkövetelmény a reciklált anyagok használata. A papírgyárak abban is hazudtak, hogy - a környezetvédők nyomásának ellensúlyozására - azt állították: hulladékpapír-alapanyagúak az újrahasznosított papírok, ám a valóságban kiderült, hogy erdőipari hulladék fát használtak. A dolog azért is kellemetlen, mert a számos veszélyeztetett fajnak élőhelyet biztosító tasmániai esőerdők irtása miatt már eddig is sokat támadták a japán papíripart mint az egyik jelentős megrendelőt.
A Kokuyo japán vezető papíripari forgalmazó cég megsemmisítette a Nippon által gyártott papírokat, a Xerox, a Konica Minolta és a Canon szintén kivonta a forgalomból a csaló papírgyártó termékeit.
Az ügy egyébként - az internetes portál szerint - jól illik a Made in Japan brandet megtépázó korábbi visszaélések sorába. Például tavaly a McDonald's egyik franchise-partneréről, a hússzállításban érdekelt Meat Hope-ről és vezető cukrászüzemekről - Akafuku, Fujiya és Ishiya - derült ki, hogy átcímkézték termékeiket, vagyis azokon nem valós adatokat közöltek.
A papírüggyel kiegészülve most már nemcsak iparági válság fenyegeti a japán piacot, hanem az is, hogy ezek az esetek megakadályozzák Japánt abban a törekvésében, hogy a környezetvédelem globális vezető szereplőjeként pozicionálja magát.

Rozgonyi György
Rozgonyi György

Ez is érdekelhet